Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 15 Ocak 2021 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Kayısı »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze ve kuru kayısı
 Tatlı ve şekerlemeler
 İçki-içecek sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Ev satışlarına kayısı darbesi

Müteahhitler Malatya'da kayısıya güvenip ev yaptı. Kayısıyı don vurunca, konut satışları durdu.

Dünya kayısı başkenti" olarak bilinen Malatya'da zirai don nedeniyle kayısı rekoltesinin düşmesine paralel olarak konut satışlarının da azaldığı bildirildi. Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey, yaptığı açıklamada, 30 Mart'taki zirai donun Malatya ekonomisine büyük darbe vurduğunu ve kentteki bütün sektörlerin bundan etkilendiğini söyledi.

Malatya'da konut satışlarının da zirai dondan etkilendiğini belirten Özbey, "Malatya'da yüksek oranda konut stoku vardı. Müteahhitler neye güvendi; Malatya kayısısı olacak, para edecek, üretici, Malatya kayısısından gelir elde edecek, bu geliriyle çocuğuna, gelinine veya kendisine yeni bir ev alacak. Maalesef bu, bu sene tutmadı. Bu arada, evini kiraya verecek insanlar da kiracı bulamadı" diye konuştu.

Özbey, kent ekonomisindeki bu durum nedeniyle, müteahhitlerin önceden 200 bin lira fiyat biçtiği evin satış bedelini düşürmek zorunda kaldığını ifade etti. Net bir rakam söyleyemediğini ancak zirai donun konut sektörünü etkilediğini kaydeden Özbey, "Bana göre, Malatya'nın 1 milyar lira ekonomik olarak kaybı var, kayısıdan elde edemediği gelir var" dedi.

TALEP YÜZDE 40 AZALDI

Malatya emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül de zirai don nedeniyle Malatya'daki emlak sektöründe büyük durgunluk yaşadığını söyledi. Kentte konut satın almak isteyenlerin azaldığına işaret eden Özgül, "Geçen yılla bu sene arasında yaklaşık yüzde 40 oranında talep azalması var. Bu da sektörü çok etkilemektedir, müteahhit firmalarla görüşmemizde hakikaten büyük bir sıkıntı yaşanmaktadır. Burada ülkemizin, ülkemiz ekonomisinin lokomotif sektörü olan gayrimenkul sektörüne özellikle müteahhit firmalara Hazine'nin büyük yardım yapması gerekiyor çünkü müteahhit firmaların ayakta kalması gerekiyor. Müteahhit firmalar battığı zaman bu sektör komple bir sıkıntı yaşayacaktır. Elektrikçisi, işçisi, betoncusu olsun hepsi büyük bir sıkıntı yaşayacaktır. Hazine yardımının gerektiğini düşünmekteyiz" diye konuştu.

Özgül, kayısının Malatya ekonomisi açısından önemine dikkati çekerek, "Tabii ki Malatya kayısısının yüzde 95'inin yanması, Malatya ekonomisini yüzde 95 düşürdü demektir. Bu da her sektörde, yani bakkalda olsun, manavda olsun, gayrimenkulde olsun büyük durgunluğa yol açmıştır" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Malatya, konut, Emlak, Gayrimenkul, Para, sektör, kayısı
Link: Ev satışlarına kayısı darbesi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız