Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 10 Temmuz 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  İncir »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze ve kuru ürünler
 Tatlı ve şekerlemeler
 İçki-içecek sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Sağlıklı yaşamını incire borçlu

AYDIN’ın Germencik İlçesi Çarıklar Mahallesi’nde 91 yaşındaki Süleyman Aydoğdu, uzun ve sağlıklı yaşamasını incir yemesine borçlu olduğunu söyledi.

Halkın yüzde 80’inin geçimini incirden sağladığı Germencik’in Çarıklar Mahallesi’nde, dağlardan incir toplayarak gençlere taş çıkaran Süleyman Aydoğduşunları anlattı:

"1923 yılında Cumhuriyetle birlikte doğdum. 10 yaşında incir bahçelerinde incir toplayarak büyüdüm. Burada gördüğünüz incir ağaçlarının çoğunu ben diktim. Bu ağaçlar benim çocuklarım gibidir. 91 yaşına girdim halen daha incir topluyorum. İncir ağaçları dağ yamaçlarında yetişir. Bu nedenle topladığımız incirleri burada kurutuyor ve mahalleye götürüyoruz."

İncirleri temizledikten sonra tüccarlara sattıklarını belirten Süleyman Aydoğdu, dağda yetişen incirin ovadakine göre daha kaliteli olduğunu söyleyerek "Uzun ve sağlıklı yaşantımızın sırrı incirdedir. İncir her derde davadır. Herkesin incir yemesini tavsiye ediyorum. 91 yaşındayım ama halen daha gençlerle birlikte incir topluyorum" dedi.

İNCİRDE KALİTE ARTTI

Aynı aileden 78 yaşındaki Kazım Aydoğdu ve 81 yaşındaki Durmuş Ali Aydoğdu ile birlikte yaşadığı Çarıklar Mahallesi’nde halkın geçimini yüzyıllardan beri incir üretimi yaparak sağladığını ifade eden Süleyman Aydoğdu, "Çarıklar’da 160 hanede yaklaşık 500 nüfus yaşıyor. Halkın yüzde 80’i geçimini incirden sağlarken kalan yüzde 20’si zeytin üretimi yapıyor. Geçmiş yıllara oranla incir üreticisi daha bilgili. Bu nedenle şimdi daha kaliteli incir üretimi yapılıyor" diye konuştu.

İncir tüccarı Ruhi Doğan ise Çarıklar Mahallesi’nde yıllık 700 ton civarında incir üretiminin yapıldığını ve üretilen incirlerin çoğunun yurt dışına pazarlandığını söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
01.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: sağlıklı yaşam, incir, Aydın, Germencik, Süleyman Aydoğdu
Link: Sağlıklı yaşamını incire borçlu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız