Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Haziran 2022 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Nar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık nar
 İçki-içecek sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Nar Üreticisinin İlaç İsyanı

DENİZLİ (İHA) - Denizli’nin Pamukkale beldesine bağlı Develi köyündeki nar üreticileri, kullandıkları tarım ilaçlarından dolayı narlarının çürüdüğünü ve para etmediğini ileri sürerek, yetkililerin bu duruma önlem almasını istedi.


Develi köyündeki nar üreticileri, bu yıl yaşanan nardaki çürümeden dolayı büyük sıkıntı yaşıyor. Nar üretiminde önemli merkezlerden biri olan Develi köyündeki üreticiler, ilaçlarla ilgili bir sıkıntıdan dolayı narlarda çürüme olduğunu iddia etti. Köydeki 300 dönümlük alanda nar bahçesi olduğunu ve hemen hemen tüm bahçelerdeki narlarda çürüme olduğunu belirten bir üretici, fiyatların 80 kuruştan 50 kuruşa düştüğünü söyledi.

Develi köyünde nar üreticiliği yapan Abdullah Kardaş, narlarda bu yıl bir hastalık meydana geldiğini belirterek şöyle konuştu: "Narlarda Akdeniz hastalığı meydana geldi. Büyük zararımız var. Nar hastalıklardan ve kullanılan ilaçların kalitesiz olmasından dolayı bu hale geldi. Müşteri gelip narlara bakıyor. Narlar sıkıntılı olduğu için kimse almaya yanaşmıyor. Tarım İl Müdürlüğü hiç değilse bu narların neden böyle olduğunu tespit edip ona göre bize bir şey söylerse biz de onu uygularız. Bir türlü bu hastalığa çare bulamadık."

Halit Civelek isimli nar üreticisi ise geçen yıla göre daha az nar olduğunu kaydederek şunları söyledi: "Hem hastalık hem çürüme bizi sıkıntıya soktu. Geçen yıla göre fiyatta biraz düşüklük var. Nar almak isteyen geliyor ancak nardaki çürümeyi görünce fiyatı düşürüyor ya da almıyor."

Nar üreticileri olarak kullandıkları ilaçların kalitesizliğinden şüphe ettiklerini kaydeden İsmail Civelek, sözlerini şöyle tamamladı: "Kullandığımız ilaçların tesirini görmüyoruz. Narın içindeki kurtları etkilemiyor. Her hafta ilaçlama yapıyoruz. İlaçlama olduğu halde yine de hastalık oluyorsa bizim yapacağımız bir şey yok. Bu yıl da böyle kâr etmeyeceğiz."
 

Ekleme Tarihi
24.09.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Nar Üreticisi, İlaç İsyanı, üretici, nar, Denizli
Link: Nar Üreticisinin İlaç İsyanı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız