Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 02 Temmuz 2022 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Nar »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık nar
 İçki-içecek sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Nar Çatlamaları Ürün Kaybına Neden Oluyor

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan Araban Ovası’nda yetiştirilen narlarda oluşan çatlamaların ürün kaybına neden olduğu belirtildi.
  
Son yıllarda nar üretimine yönelen Arabanlı üreticiler, nar bahçelerindeki ağaçların meyvelerinde görülen çatlamaların ürün kaybına neden olduğunu söyledi. Araban Ovası’ndaki arazilere son yıllarda bol miktarda dikimi yapılan ve Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ndeki resmi kayıtlara göre 209 dekar alanda tesis edilen nar bahçelerindeki ağaçların meyvelerinde çatlamalar oluştu.
 
Çatlamaların meyvenin ceviz iriliğine gelmesiyle başladığını, bu çatlamanın ekonomik olarak sıkıntı oluşturduğunu belirten çiftçiler, yetkililerin soruna çözüm bulmasını istedi.
 
Arabanlı nar üreticileri, sorundan dolayı yüksek miktarda ürün kayıpları yaşadıklarını Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne bildirmesi üzerine Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü nar bahçelerinde geçen yıl başlattığı araştırma ve inceleme sonucu neticelendi.
 
Konuya ilişkin açıklama yayımlayan Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Araban’da toplam 209 dekar hicaz nar cinsi olarak resmi kayıtlarımızda mevcut olan ve iki yıldan beri nar bahçelerindeki ağaçların meyvelerinde yaşanan çatlamaların dengesiz sulama, bitki beslenme yetersizliği ve meyvede olgunlaşmaya yakın zamanlarda gündüz ve gece oluşan hava sıcaklığı farkı fazla olduğundan meydana geldiğinin tespit edildi. Üreticiler dengeli sulama ve düzenli gübreleme konularında bilgilendirilecek.”
 
 

Ekleme Tarihi
25.10.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Nar Çatlamaları,Ürün Kaybına, Neden Oluyor, Gaziantep, nar, çatlamış nar
Link: Nar Çatlamaları Ürün Kaybına Neden Oluyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız