Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 31 Mart 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Antepfıstığı »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Hasat-Depolama
 İşleme-Paketleme
 Tatlı ve şekerlemeler
 Kuruyemiş ve Çerez sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Antep fıstığı yetiştiricileri destek istiyor

Hububat ve diğer tarım ürünlerine sağlanan devlet destekleme primlerinin Antepfıstığı için uygulanmaması ve yaşanan yıkıcı doğa olayları çiftçinin bu üretimden artık yavaş yavaş el çekmesine neden oldu.

GAZİANTEP - Antep fıstığı, tarımsal ürün destekleme programının dışında kalmasından dolayı üreticisine zor günler yaşatıyor. Üreticiyi teşvik edecek gerekli devlet prim desteğinin acilen sağlanmaması durumunda asırlık Antep fıstığı ağaçlarının sökülerek yerini tarım arazilerine bırakmasından endişe ediliyor. Sulama işleminin tam olarak yapılamamasından dolayı bir var yılı, bir de yok yılı yaşayan Antep fıstığının, desteklemelerden de pay alamamasından dolayı çiftçinin gözünde artık eski cazibesini yitirdiğini belirten Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, aksi halde gelecek nesillere miras bırakabileceğimiz bir tek fıstık ağacımız kalmayabilir uyarısında bulundu.

Son dönemlerde kendini iyiden iyiye hissettiren bu sorunun zaman zaman spekülatif söylemlere de yol açtığına dikkat çeken Tiryakioğlu, “Çeşitli sorunlara bağlı olarak üretimde ve rekoltelerde yaşanan sıkıntılar beraberinde fiyat artışlarını tetikledi. Birçok sektörü olumsuz etkileyen bu durum, bazı olumsuz söylemlerin de dillendirilmesine neden oldu. Ama asıl sorun, Antep fıstığının son yıllardaki üretim miktarı ile ihracat miktarına bakıldığında, dünya pazarlarında artan rekabet koşullarında payının her geçen yıl azalmasıdır. Dünyanın en büyük fıstık üreticisi 3 ülkesinden biri olmamıza rağmen yaşanan bu olumsuz gelişmeler herkesi derinden üzmektedir. Zira, Antep fıstığı artık çikolata, baklava, tatlı, şekerleme, dondurma gibi endüstriyel ürünlerin içinde ve formüllerinde yer almaktadır. Eğer Antep fıstığına gereken destek verilmezse, Türkiye bu yeni endüstriyel sektörlere ürün veremeyecek duruma düşecektir. Ayrıca, bu gelişen sektörden yeterli payı alamayacaktır” dedi.

Kazanan, aradaki spekülatörler

Antep fıstığı üretiminde kazananların spekülatörler olduğunu da ifade eden Tiryakioğlu, üretici ve devletin bu anlamda önemli kayıplar yaşadığını da vurguladı. Fıstık üretiminde devlet desteğinin gerçekleşmesinin beraberinde ürünlerin kayıt altına alınması sonucu gerek üreticinin gerekse devletin kazançlı çıkacağını da sözlerine ekleyen Tiryakioğlu uygulanacak acil eylem planları içerisinde üreticiye devlet desteği sağlanmasının şart olduğunu belirtti. GTB olarak paydaş kuruluşlar ve üreticilerle gerçekleştirdikleri sektör toplantılarında bu sorunu analiz ederek ortak çözüm önerileri belirlediklerini kaydeden Tiryakioğlu, bu önerilerini şöyle sıraladı: “En önemli adımı, Antep fıstığı ürününe prim desteği verilmesi olarak görüyoruz.
 
Antep fıstığının son yıllarda uygulanmaya başlanan tarım havzası destekleme modeli içerisinde yer alması sağlanarak çiftçi teşvik edilebilir. Yine şehrimizde faaliyet gösteren 300 civarı küçük ölçekli Antep fıstığı işletmesinin kümelenerek ortak hareket etmeleri ve ayrıca bu işletmelerin modern ve hijyenik koşullarda üretim yapmalarını sağlamak amacıyla Antep fıstığı İhtisas OSB kurulması için çalışmaların bir an önce başlatılması sağlanabilir. Antep fıstığı ihracatında sektörün en önemli sorunu olan Aflatoksin problemi ile ürünün belli kalite standardına göre sınıfl andırılıp, muhafaza edilmesi için elzem olan lisanslı depoculuk sisteminin kurulması da, sektörü ayağa kaldırabilmek için önemli bir adım olacaktır. Bu sayede sektör daha stabil olacağı için endüstriyel ürünlerin hammaddesi durumuna gelen Antep fıstığı tüketimi hızla artacaktır”.

Sadece yüzde 30’u tescil ediliyor

Antep fıstığının teşvik sistemi içerisinde yer almadığı için kayıt altına alınamadığını ve geleceğe yönelik planlamaların yapılamadığını ifade eden Tiryakioğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bölgemizde verimli yılında 150 bin ile 200 bin ton arasında üretimi yapıldığı tahmin edilen Antep fıstığının yalnızca 42 bin tonu yani yüzde 30’u kadarı borsamızda tescil edilirken, geriye kalan 100 bin tondan fazla Antep fıstığının maalesef kayıt altına alınamamasından dolayı devletimizin ciddi zarara uğradığı görülmektedir. İlk bakışta fıstığa verilecek prim desteği ile devlet zarara uğramış gibi görünse de ürünün tümünün kayıt altına alınması ile birlikte devletin alacağı stopaj ve Bağ-Kur primi sayesinde kara geçeceği çok net olarak ortadır. Bu şekilde hem kayıt dışı ekonominin önüne geçilmiş olunacak, hem de Antep fıstığı üreticiliğini kurtararak dünya pazarlarında hedefl ediğimiz noktalara ulaşılacaktır.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
16.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Antep fıstığı yetiştiricileri, destek istiyor, antepfıstığı, destek
Link: Antep fıstığı yetiştiricileri destek istiyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız