Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 06 Nisan 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Antepfıstığı »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Hasat-Depolama
 İşleme-Paketleme
 Tatlı ve şekerlemeler
 Kuruyemiş ve Çerez sanayi
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Antep fıstığı rekoltesinde artış bekleniyor

GTB Başkanı Tiryakioğlu, "Yeni Antep fıstığı ağaçları ve değişen tarım anlayışıyla birkaç yıl sonra rekoltenin 300 bin tona ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

GAZİANTEP - Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, yeni Antep fıstığı ağaçları ve değişen tarım anlayışıyla birkaç yıl sonra rekoltenin 300 bin tona ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Borsadan yapılan açıklamaya göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen, fıstıkta yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alındığı "Antep Fıstığı Ortak Akıl Eylem Planı" toplantısı GTB'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tiryakioğlu, toplantıda, fıstığın bölge üreticisi ve ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu belirtti.

Üretimde kabuk değişimi yaşandığını ve ilerleyen yıllarda rekoltenin artmasını beklediklerini ifade eden Tiryakioğlu, şunları kaydetti:

"Bölgede binlerce aile geçimini Antep fıstığından sağlıyor. Geçmişte iç tüketim az olduğu için ürünün tamamına yakını dış piyasaya giderdi. Şimdi tüketim iç pazarda o kadar arttı ki elde edilen ürün iç piyasaya yetmez hale geldi. Tarıma dayalı sanayide katma değeri yüksek ürünlerin başında gelen fıstık artık kabuk değiştiriyor ve kendini yeniliyor. Eskiden ekenin yiyemeyeceği anlayışının hakim olduğu bu kültür ürünümüz, artık doğru ekim ve profesyonel tarımcılıkla daha kısa sürede mahsul veriyor. Ürün vermeye hazırlanan yeni Antep fıstığı ağaçları ve değişen tarım anlayışıyla birkaç yıl sonra rekoltenin 300 bin ton ulaşmasını bekliyoruz."

Sektörün sıkıntılarına da değinen Tiryakioğlu, bunların aşılması halinde Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerinde Antep fıstığının önemli yer tutacağına işaret etti.

Ürünler kayıt altına alınacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Sığırcı da ürünün kayıt altına alınamamasının sektörün öncelikli sorunlarından biri olduğunu belirtti.

Fıstık yetiştiriciliğinin ülkeye katkısının farkında olduklarına işaret eden Sığırcı, "Piyasada oluşan kayıt dışı ekonominin önüne geçebilmek için tüm kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisindeyiz. Hazırlanan eylem planı doğrultusunda işin mutfak bölümüne geçip uygulamaları hayata geçirmek istiyoruz. Bu doğrultuda üründe kalite ve verimliliği arttırarak, kayıt dışının önüne geçmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nihat Şahin ise sektör temsilcilerinin Antep fıstığı için ortak akıl paydasında bir araya gelmesini önemsediklerini vurguladı.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
01.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: antep fıstığı, ürün, arrtış
Link: Antep fıstığı rekoltesinde artış bekleniyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız