Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Muz »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Sofralık ürünler
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Muz fiyatları bir anda uçtu

Yıllık ortalama 210 bin ton yerli üretimi yapılan, 230 bin ton civarında da ithal edilen muz, son dönemdeki fiyat artışıyla dikkati çekti. Döviz kurundaki yükseliş ithal muzun kilogram fiyatını 6 liraya, hava sıcaklıklarındaki ani değişimler ise yerli muzun kilogram fiyatını 5 liraya kadar yükseltti.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, Türkiye, 2012 yılında Ekvator Ginesi, Meksika, Guatemala, Honduras, Kostarika, Panama, Kolombiya ve Ekvator'dan 225 bin 100 ton muz ithalatına 110 milyon 390 bin 899 dolar ödedi. Geçen yıl Guetemala, Honduras, Kostarika, Panama, Kolombiya ve Ekvator'dan 235 bin 188 ton ithal muza 115 milyon 317 bin 208 dolar veren Türkiye, bu yılın ocak ayında ise Guetemala, Kostarika, Panama, Kolombiya ve Ekvator'dan 16 bin 727 ton muz için 8 milyon 240 bin dolarlık ödeme yaptı.

TÜİK verilerine göre yerli muz üretim miktarında son 3 yılda önemli bir değişiklik görülmedi. Türkiye'de, 2011 yılında 206 bin 501 ton muz üretimi gerçekleştirirken, bu rakam 2012 yılında 207 bin 727 tona, 2013 yılında ise 215 bin 471 tona yükseldi.

Muz fiyatlarında değişime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, ithal muz fiyatının döviz kurundaki yükseliş nedeniyle yükseldiğini belirtti.

Yerli muz fiyatlarının ise bu yıl hava şartlarının olumsuz gitmesi sonucu arttığını ifade eden Güney, bundan birkaç ay önce açık alandaki ürün hasadının yapıldığını, bu dönemde ara ara don olaylarının gerçekleşmesinin muz kalitesini etkilediğini anlattı.

Örtü altı muz hasadına başladıklarını dile getiren Güney, üreticilerin halde kilogramı 2 liradan satılan yerli muzdan ancak üretim maliyetini karşıladıklarını söyledi.. Güney, "Bu fiyatlar pazarda markette 4,5-5 liraya kadar yükseliyor. İthal muz fiyatları ise döviz yükseldiği için arttı. Öte yandan yerli muzun dondan etkilenmesi de ithalin fiyatını etkiledi. Açık alandaki muz hasadı kasım ayında başlar. Örtü altındaki hasat ise bir ay sonra sona erecek. Yerli muz fiyatları 2014 hasat dönemine kadar düşmez. Ancak ithal muz dövize endeksli olduğu için fiyatı değişebilir" ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
14.03.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: muz, fiyat, muz fiyatları
Link: Muz fiyatları bir anda uçtu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız