Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Ocak 2021 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Diğer Meyveler »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık ürünler
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Organik üretim-ürün
 Diğer

Kestane kebap yemesi sevap

 
 
 
 
 Seda Kaya Gülertüm
 
 

Allah biliyor ya, şam fıstıklı çikolataya, bir de kestane kebap yemeğe bayılırım. Çocukluğumuzdaki sobalı evlerin en güzel yanıydı kestaneli geceler. Geçen hafta ki Roma seyahatimde İspanyol merdivenlerin karşısındaki kestaneciden külah külah kestane kebap yedim! Arkadaşlarla hep konuştuk, 'Neden İtalya'daki kestaneler bu kadar iri' diye. Dün akşam da soğuk havada iyi gider dedim ve kendime 1 çanak kestane kebap yapıp afiyetle yedim. Sonra da kim bilir kaç kalori aldım diyerek vicdan azabı çektim ve oturdum internette kestane araştırması yaptım!
Türkiye'nin genellikle Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yetişen kestane ülkemizde en çok Aydın ilinde yetiştiriliyormuş. Ayrıca özellikle Aydın ilinden ihraç edilen kestaneler çok kaliteli olup, Bursa ilimizde ve İzmir'in Ödemiş ilçesinde 'Kestane Şekeri' adıyla bilinen bir tatlı çeşidi olarak da imal ediliyormuş. Aslında kestane şekerini de çok severim. Eskiden, Bursa'dan her geçişimde birkaç kutu alırdım. Neyse ki artık İzmir'de de kestane şekeri rahatça bulunuyor.

Bursa'nın kestanesi
Her kentin kendine özgü değerleri var. Kestane de Bursa ile özdeşleşen en önemli değerlerden biri. Öyle ki "Bursa'nın kestanesi okka çeker beş tanesi" sözü halk arasında yaygın bir şekilde kullanılan deyim haline gelmiş. Şimdilerde günden güne azalış gösterse de Bursa'nın kestanesi bir zamanlar vakıfmış. Yani herkes bedava yiyebilirmiş. Rivayete göre, zamanın padişahı Tophane semtinde, şimdi Kavaklı Camii diye bilinen camii yaptırmış. Adamın biri de gelmiş caminin önüne, bir çınar dikmiş. Çınarı gören padişah pek memnun olmuş. "Bunu kim diktiyse çağırın gelsin" demiş. Adamı getirmişler. Padişah bakmış, değneğine dayanarak ayakta zor duran bir ihtiyar. Padişah, "Dede, şimdi değneğini havaya at. Yere düşene kadar dile benden ne dilersen" demiş. Peki demiş yaşlı adam ve değneğini havaya atmış. "Bursa kestaneleri vakıf olsun" diye bağırmış. İşte o günden sonra Bursa kestaneleri vakıf olmuş. Eskiden Bursa'da yaşayanlar kestane mevsiminde istediği ağaçtan kestane toplarmış. Vakıf malı diye kimse karışmazmış. Hatta işsiz güçsüz insanlar kestane toplayarak geçimlerini sağlarmış.
Kış akşamlarının vazgeçilmezi olan kestane, besleyici olmasının yanı sıra birçok hastalığa da iyi geliyormuş. Çocuk, genç ve yaşlılar için çok değerli bir enerji kaynağı, hatta yaşamı uzattığı da söyleniyor. Kestane, en çok potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor. Çünkü 100 gramında 500 mg potasyum bulunuyor. Taze kestane limonun 100 gramı kadar C vitamini içeriyor. Ve maalesef 100 gramında 200 kalori bulunuyor! Balla karıştırılmış kestane püresi ise özellikle iştahsız çocuklara öneriliyor. Kansızlığa çare oluyor.

En iriler İtalya'da
Bu arada Roma'daki iri kestanelerin sırrını da öğrenmiş oldum. Yaşayan kestane ağaçlarının en büyüğünün İtalya'da Etna Yanardağı yakınlarındaki Acireale kenti sınırlarında bulunduğu ve yaklaşık dört bin yıl yaşında olduğu söyleniyor. Aklınızda olsun, 6 adet kestanenin 1 dilim beyaz ekmeğe eş değer olduğunu unutmayınız!


http://www.yeniasir.com.tr/

Ekleme Tarihi
13.12.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Kestane kebap yemesi sevap,Seda Kaya Gülertüm
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız