Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Diğer Meyveler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık ürünler
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Organik üretim-ürün
 Diğer
 


Bitlis’te Meyvecilik Sektörü

BİTLİS (İHA) - Meyveciliğin her geçen gün geliştiği Bitlis’te havaların bu yıl ılıman geçmesi ve çiçekleme oranının da yüzde 80-90’larda olması nedeniyle bu yılki mahsullerden yüksek verim elde edilmesi bekleniyor.

İl genelinde yaklaşık 50 çiftçinin uğraştığı elma yetiştiriciliği her geçen gün gelişerek devam ediyor. Bu kapsamda Bitlis’te yetiştirilen meyvelerle büyük ölçüde bölgenin meyve ihtiyacı karşılanıyor. Bu yılda havaların ılıman geçmesi ve çiçekleme oranının da yüzde 80 - 90’larda olması nedeniyle bu yılki mahsullerden yüksek verim elde edilmesi bekleniyor. Elma bahçelerindeki yazlık bakımı olan aşılama ve çapalama işlerini yapan bahçe sahipleri, ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sunmuş olduğu makine ve ekipman alacaklarından da faydalanıyor.

Bitlis’in Tatvan ile Ahlat ilçeleri arasındaki elma bahçelerini ziyaret eden Tatvan Ziraat Odası Başkanı M. Şerif Kızılca, bu yılki elma bahçelerinden yüksek verim beklediklerini söyledi. Ahlat ve Tatvan genelinde yaklaşık 50 elma bahçesi bulunduğunu ifade eden Ziraat Odası Başkanı Kızılca, meyvecilik sektörünün her geçen gün geliştiği Bitlis’te bölgenin büyük ölçüde meyve ihtiyacının karşılandığını ifade etti.

Bitlis’te ekilen elma ağaçlarından oldukça lezzetli ve kaliteli elmalar elde edildiğini açıklayan Kızılca, “Meyvecilik sektöründe her geçen gün payımız artıyor. Bu kapsamda özellikle son yıllarda bakanlığın desteklemeleriyle ekilen elma bahçelerinden elde edilen yüksek verimlerle bölgenin büyük ölçüde meyve ihtiyacı karşılanıyor. Bu yılda yaptığımız inceleme neticesinde elma bahçelerindeki çiçekleme oranının oldukça yüksek olduğunu, buna bağlı olarak veriminde yüksek olacağını düşünüyoruz. Bu sayede de özellikle Ahlat ve Tatvan ilçelerimizde her geçen gün gelişen meyvecilik sektörünün daha da çok gelişeceğini ümit ediyoruz” diye konuştu.

Elma bahçesi sahibi Münür Yamaç ise, elma bahçelerini geçen yıl oluşturduklarını ve ilk yıl olmasına rağmen verim elde ettiklerini, bu yılda henüz bir yaşında olan elma ağaçlarından yine yüksek verim elde etmeyi beklediklerini ifade etti.

Ziraat Mühendisi Medeni Şahban da, bu yıl havaların oldukça ılıman geçtiğini ve bu nedenle çiçekleme oranının da oldukça yüksek olduğunu belirtti. Yüksek çiçekleme oranı sayesinde bu yıl elma ağaçlarının oldukça yüksek verim vereceğini kaydeden Ziraat Mühendisi Şahban, “Elma bahçemizi geçen yıl ektik. Bu yılda her şey yolunda gitti. Bu nedenle yüksek verim bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Ekleme Tarihi
14.06.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Bitlis’te, Meyvecilik Sektörü, meyvecilik
Link: Bitlis’te Meyvecilik Sektörü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız