Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Ocak 2021 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Diğer Meyveler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık ürünler
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Organik üretim-ürün
 Diğer
Açıkta böğürtlen hasadı başladı 

Açıkta böğürtlen hasadı başladı
 
 
MERSİN - Örtü altında yılın ilk böğürtlen üretimini gerçekleştiren Silifkeli üreticiler, açıkta yetiştirdikleri ve yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri böğürtlen hasadına da başladı.
 
45 ton rekolte beklenirken ilk hasat edilen böğürtlenler kozmetik ve gıda sanayiine kilosu 3 liradan satılıyor. İlerleyen günlerde yapılacak sofralık böğürtlen hasadı sonrası fiyatın daha yüksek olacağı belirtiliyor.

Mersin Silifke Böğürtlen Üreticileri Birlik Başkanı Fatih Güngör, Türkiye’de ilk örtü altı böğürtleni Silifke’de ürettiklerini hatırlatarak, açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenin hasadına da başladıklarını belirtti. Yaz aylarının son meyvesi olarak nitelendirdikleri ve 15 dönüm açık arazide yetiştirdikleri böğürtlenden yaklaşık 45 ton ürün beklediklerini ifade eden Güngör, "15 gün önce hasada başladık. Şu anda iç piyasadan oldukça fazla talepler var. Yurdun çeşitli bölgelerine böğürtlen gönderiyoruz. İlk hasat olduğu için rekolte şu an için az. Önümüzdeki günlerde sofralık ürün taleplerine cevap vermeye başlayacağız. Şimdilik kozmetik ürün ve gıda sanayi sektörlerindeki firmalara ürün tahsis ediyoruz. Gıda sanayisi için ilk ürünümüzü kilosu 2.75 kuruş ile 3 lira arasında satıyoruz. Ama sofralık olarak hasat edildiğinde fiyatı yükselecektir." diye konuştu.

Bölge çiftçileri için alternatif bir ürün olarak üretimine başlayarak kısa sürede üretim ağını genişlettiklerini belirten Güngör, Silifke’de birlik üyeleriyle beraber 100 dönüm arazide böğürtlen dikimi yaptıklarını ve önümüzdeki yıl rekoltede artış sağlayacaklarını, bu kapsamda 300 ton ürün hasat etmeyi planladıklarını dile getirdi.

Meyvenin sağlık yönünden de birçok faydası olduğunu söyleyen Güngör, "Uzmanlar, özellikle sindirim sistemi ve kanser tedavisine karşı çok iyi geldiğini söylüyor. Ayrıca sabahları tüketilirse iştahınızı açıyor ve dinç kalmanızı sağlıyor." bilgisini aktardı.

Hasatta çalışan işçiler ise durumdan çok memnun olduklarını, tarım arazilerinde sezon sonu olmasına rağmen böğürtlenin bölgede yaygınlaşmasıyla iş sezonunun uzadığını ve bu sayede işsiz kalmadıklarını söyledi.(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
11.07.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler:  böğürtlen hasadı
Link: Açıkta böğürtlen hasadı başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız