Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ocak 2021 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Diğer Meyveler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık ürünler
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Organik üretim-ürün
 Diğer
 


Adıyaman'da dut üreticilerinin yüzü güldü

Adıyaman'da geçen yıl kilogramı 5 liraya satılan dut, bu yıl 15 ila 18 lira arasında alıcı buluyor.

ADIYAMAN - Adıyaman'ın Tut ilçesinde çiftçilerin en önemli geçim kaynaklarından olan dut, bu yıl fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürdü.

İlçede yılda 300-500 ton civarında üretilen dutun kilogramı geçen yıl ortalama 5 liraya satılırken, bu yıl 15 ila 18 liradan alıcı buldu.

Tut Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özen, uzun yıllar sonra dutun yüksek fiyattan satılmasının üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

İlçede yaklaşık 500 ton dut üretimi gerçekleştiğini ifade eden Özen, "Bunun 250 tonu dut pekmezi, 250 tonu da kuru dut olarak piyasaya sürülüyor. Bu yıl Malatya ve Elazığ bölgesindeki yaşanan don olayı fiyatı yükseltti. Dut, özellikle bu yıl Malatya kayısısı olmadığı için çerezlik satılıyor. Bunun devamını sağlamak istiyoruz" dedi.

Dutun şimdiye kadar yurt içinde piyasaya sürüldüğüne işaret eden Özen, son zamanlarda büyük firmalar aracılığıyla yurt dışına da pazarlandığını kaydetti.

Avrupa'ya ihraç ediliyor

İş adamı Irmak Can Sevilmiş de Malatya ve Elazığ bölgesinde yaşanan don olayını fırsata çevirdiklerini vurgulayarak, hem kaliteyi yükselttiklerini hem de çiftçinin üretim miktarını artırdıklarını ifade etti.

Ürünleri Avrupa ve Amerika'ya pazarladıklarını belirten Sevilmiş, fuarlara katılarak yaptıkları tanıtım çalışmasının meyvesini topladıklarını kaydetti.

Dutun Avrupa'da fazla tanınmadığını dile getiren Sevilmiş, "Avrupa'da yeni tanınmaya başlayan dutu Almanya, İngiltere, Hollanda, Avusturya ve Fransa'ya ihraç ediyoruz. Özellikle bu yörenin dutu farklı özelliklere sahip. Şire oranı yüksek olduğu için rağbet görüyor. Amerika ve Avrupa'da kahvaltılarda ve yulafla karıştırarak tüketiliyor" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: dut, adıyaman
Link: Adıyaman'da dut üreticilerinin yüzü güldü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız