Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 16 Ocak 2021 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  Diğer Meyveler »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler-Paydaşlar
 Fidan-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Sofralık ürünler
 İşleme-Paketleme
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Organik üretim-ürün
 Diğer
 


Filipinler’in sağlık deposu tropikal meyveleri

Güneydoğu Asya’nın incisi Filipinler, ikliminden ve konumundan dolayı topik meyve cennetidir. Durian, marang, lanzones, ananas, mangosteen, papaya gibi meyveler bu ülkede bol yetişiyor.

Sağlık deposu olan bu meyveler mineraller ve vitaminler açısından çok zengin. Durian, Güneydoğu Asya’da çok yaygın olan bir meyvedir. Ağırlığı yaklaşık bir ile 3 kilo arasında olan meyve, lifli ve şekerlidir. Güney Asya dışında yetişmeyen bu meyve soğana benzeyen kokusuyla farklılık oluşturur. Durianın çok güçlü ve keskin kokusundan dolayı birçok ülkede toplu taşıma araçlarında taşınması yasaklanmıştır. Vitamin yönünden zengin olması nedeniyle durian B, C, E ve yüksek demir içeriğe sahip. Güçlü bir kan temizleyicidir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor.

Ananas, kalın ve sert bir kabuğa sahiptir. Mucize besin olarak da nitelendirilen ananasın faydaları saymakla bitmiyor. Kanser, tansiyon ve mide rahatsızları için kullanılıyor. Antioksidan bir koruma sağlayarak, vücuttaki zararlı maddelerin atılımını hızlandırıyor. Kalsiyum ve demir açısından da zengindir. Büyük bir bölümü su olan ananas özellikle içeceklerde ve tatlılarda çok kullanılıyor.

Marang, büyüklüğü ve farklı kabuğuyla dikkat çekiyor. Kabuğu yumuşak olduğu için ananas ve durian gibi meyvelerin aksine çok rahat soyulabilir. Soyulduktan sonra içerisi tıpkı salkımdan oluşan sarımsak görüntüsüyle ilgi çekiyor. Bu meyve, lifli olması yönüyle özellikle sindirim sistemine yardım ediyor.

Papaya, hem meyve hem de sebze olarak tüketilebilen çok yönlü bir meyvedir. İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller metabolizmanın güçlendirilmesinde etkilidir. Papaya yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu yüksek lif sayesinde tokluk hissi verir ve kilo alımını engelliyor. İçinde bulunan enzim, sindirim sistemi sorunlarını gidermeye, yaraları ve alerjilerin tedavi edilmesine yardımcı oluyor. Güneydoğu Asya’da, cilt sağlığı ve parlaklığı için sabun yapımında kullanılıyor.

Lanzones, Filipinler’de çok mevsimli ve yüksek fiyatlı meyve olarak adlandırılır. Özellikle vitaminlerden A, B1 ve B2 ve mineral açısından zengindir. Hücrelerin korunması için yararlı güçlü bir antioksidandır.

Mangosteen, küçük morumsu görüntüsüyle dikkat çeker. Kabuğu yumuşak olan bu meyve,iç kısmı süt beyazı renginde ve mandalina dilimlerinden oluşuyor ve bu dilimlerin içindeki çekirdek, büyük olabiliyor. İçeriğinde çok güçlü antioksidan barındıran meyve, bağışık sistemi güçlendirmesi konusunda çok etkilidir. Bu antioksidanlar, vücuttaki hücreleri onarmasının yanında beyin, kalp ve ciğer gibi organların da düzenli çalışması yönünden de çok faydalıdır. Özellikle Güneydoğu Asya’da sivilce gibi birçok cilt problemlerinde kullanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda kanseri önleyici etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Yerel iklimi sıcak, nemli ve tropikal olan Filipinler’de, vitamin yönünden zengin olan tropikal meyveler özellikle tatlılarda, soğuk içeceklerde ve dondurma yapımında kullanılıyor.
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
03.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Filipinler’in sağlık deposu, tropikal meyveleri
Link: Filipinler’in sağlık deposu tropikal meyveleri
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız