Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler


Osman AROLAT / AROLAT'tan
 
 
Sağlıklı iki ürün:Karabuğday ve Ceviz yağı
 
 
osman.arolat@dunya.com
 
 
 
 
Son yıllarda sağlıklı beslenme ve organik ürünlerle ilgili konular beslenme gündemimize girdi. Bugün, son iki haftada sağlıklı beslenmede önemlerini üreticilerinden dinlediğim karabuğday ve ceviz yağını önemini onların anlatımıyla, anlatımıyla size sunmak istedim...

Ankalya’da iki hafta kadar önce bir toplantıda tanıştığım Kermes Gıda Genel Müdürü Emrah Kepez, yaptığı üretimi anlatırken Çolyak hastaları için gulutensiz karabuğday(Greçka) ürettiklerini söyledi.
 
Adı ülkemizde karabuğday olan bu ürün, buğdaygillerden değil, kuzu kulağı giller ailesinden geniş yapraklı bir bitki. Gulutensiz olan karabiğday, Çölyak hastaları için sağlıklı bir besin. Arpa, Buğday, Çavdar , yulaf gibi buğdaygillirdin üretilen ekmek, pasta, kek gibi ürünlerin tüketemeyen Çölyak hastaları, karabuğday unundan üretilen ekmek, pasta ve kekleri rahatlıkla, sağlıklı olarak tüketebiliyorlar.

Emrah Kepez’e göre Antalyalılar karabuğdayla ülkemize gelen Rus ve Ukraynalı çölyak hastası turistlerin talebi ile 2004 yılında ithal ederek tanışmışlar. 2008 yılında ithal karabuğday unu firmalarıncaTürk çolyak hastaları için de piyasaya sürülmüş. 2010 yılında Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü karabuğday deneme ekimlerine başlamış ve başarılı olunca çiftçiye alternatif ürün olarak tavsiye edilmiş. Konya Mevlana Kalkınma Ajansı da “Karabuğdayla sağlıklı yaşama merhaba” kampanyasıyla ürünün tanıtılmasına yardım etmiş. Böylece, Türkiye’de de ekimi ve üretimi başlamış. Ama ülkemizde nüfusun binde biri 700 bini çölyak hastası olduğu için,üreteim henüz yeterli lmadığı için, ithalatı sürüyor. Üreticiler ithalatı sonlandırmak için sulu tarım alanlarda üretimi artırmak için, davletten destek istiyorlar...

Hafta başında bir başka sağlıklı ürün konusunda Ordu temsilcimiz Murat Gürsoy, bölgelerindeki yatırımla ilgili bilgi verdi. DKC Grup 3 bin metrekarelik alanda entegre ceviz tesisi kurmuş. Grubun genel müdürü Ömer Faruk Gür, babasının hastalığı sırasında hekimlerden çeviz ürünlerinin ve ceviz yağının başta alzheimer ve parkinson olmak üzere, birçok hastalık açısından önemli ve sağlıklı bir ürün olduğunu öğrendiği için, geçen yıl bu entegre çeviz tesisini kurmuş.

On aylık Ar-Ge çalışması sonunda ceviz yağı üretimini gerçekleştirip, ilk ihra catlarını da Ortadoğu’ya yapmışlar. 1100 tonluk üretim kapasitesine sahip Jaywis adıyla piyasaya sürdükleri ceviz yağından, bu yıl toplam ithalat beklentileri 13 milyon dolar.

Faruk Gür, entegre tesislerinde ceviz yağının yanı sıra, ceviz krema, ceviz ezmesi ve krokanatlı ceviz gibi butik ürünler de ürettiklerini belirtiyor. Ürünlerinin hekimlerce kalp ve damar hastaları içinde sağlıklı bir ürün olarak tavsiye edildiğini söylüyor.

Son yıllarda ülkemizde “sağlıklı beslenme” daha çok gündemdeki konuşmalarda ve haberlerde yer alıyor. Bir yandan organik ürün pazarları kurulurken, bir yandan da büyük marketlerde organik ürün reyonları yer alıyor.

Karabuğday ve cevizyağı üretimleri ise sağlıklı gıda alanına son dönemde katılmış iki ürün. Bunlara zaman içersinde yenilerinin katılmasını beklemek yanlış olmaz...
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
28.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Osman AROLAT, Sağlıklı iki ürün, Karabuğday ve Ceviz yağı
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız