Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler

Meyvecilikte iyi bir örnek...


 Osman AROLAT / AROLAT'tan

 
 
Meyvecilikte dünya pazarında olmamız gereken yerden geride bulunmamız nedeniyle geçen hafta bazı öneriler sunmuştum. Engin Tarım, bu önerilerimin çoğunu yerine getirmiş bir kuruluş olarak yaptıklarını benimle paylaştı. Ben de sizlerle paylaşıyorum...

Geçen hafta yazdığım “Biraz da bizim sebze-meyvede yarıştaki yerimize bakalım” yazım üzerine bana yazmaya karar veren Engin Tarım yöneticisi Abidin Özyörük, “Yazdıklarının oldukça büyük kısmını yaptık, diğerlerini de yapma yolundayız” diyerek yaptıklarını anlatıyor. Sözlerinin inandırıcılığıını artırmak için de gönderdiği resimlerle görsel destek veriyor. Yazılarımın sürekli takipçisi olduğunu söyleyen Özyörük’e teşekkür edip, kutlarken, önerilerimin “Yapılabilirliğinin somut örneğini” verdiği için, başkalarına örnek olacağı inancıyla sizlere de aktarıyorum:

-Karaman ili Akçaşehir Beldesi yakınında 5.600 dekar arazimizde 1.6 milyon bodur ağaç bulunan işletmemizde 19 çeşit elma, 5 çeşit armut ve 2 çeşit ayva yetiştiriyoruz.
-2013 yılı hasadımızın yüzde 35’i ihraç ettik.
-2014 yılı don öncesi hasat beklentimiz 20 bin tondu. Şu anda don zararını belirleme çalışmaları yapıyoruz...
-2017 yılında tam verime ulaştığımızda 32 bin ton ürün hedefliyoruz.
-Önümüzdeki Ağustos ayından itibaren 1.400 dekarlık araziyi daha devreye alıyoruz. Yani toplam alanımız 7.000 dekar ve toplam ağacımız 2.1 milyon adet olacak. Tam verimde 42 bin ton meyve alacağız.
-22 bin ton kapasiteli soğuk hava depomuzun yarısını ve elma boylama ve paketleme tesisimizi 2014 hasadına yetiştirmek üzere yatırıma başladık. Soğuk hava odalarımızın bir kısmını atmosfer kontrollü ve tamını atmosfer kontrole çevirmeye hazır olmak istiyoruz. Ayrıca Türkiye’de kullanılmayan ön soğutma sistemini de devreye alıyoruz.
-Bahçe hasadında ve soğuk hava depolanrmasında kullanılan 320 kilo kapasiteli plastik binlerin üretimini 4.000 tonluk plastik enjeksiyon makinesi kurarak 2015 sezonuna yetiştireceğiz.
Ayrıca işletmemizde,
-Sulama, damlama sulama ile yapılmaktadır.
-Ağaçlarnımızın büyük kısmı dolu ve güneşe koruma sağlamak amacı ile tül ile örtülüdür ve tamamı 2016’da örtülmüş olacaktır.
-Belki Türkiye’de ilk defa EPR programı uygulanmakta ve işletme faaliyetlerinin hepsi ERP’den verilen görevlerle yerine getirilmektedir.
-Dona karşı halihazırda 54 adet rüzgar makinasını kullanıyoruz. Tam verimde sayısını 90’a çıkartacağız.
-Hasat döneminde 6 adet hasat robotu kullanıyoruz. Bunların yenilerinin Türkiye’de imali için girişimlerimiz sürüyor.

Bu güzel örneği meyve yetiştirecilerimizle ve bu alana yatırım düşünen işadamlarımızla paylaşmak istedim.”Göz en iyi tanıktır” düşüncesine inandığım için ilk fırsatta Karaman’da Engin Tarımın meyve bahçelerini ve tesislerini ziyarete çalışacağım. Meyvecilik yapan işadamlarımızın da kendileri adına bu fırsatı yaratmalarının önemli olduğuna inanıyorum...
http://www.dunya.com/

Ekleme Tarihi
29.04.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Osman AROLAT,Meyvecilik
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız