Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler


Osman AROLAT / AROLAT'tan


Fındık piyasasında kartlar yeniden karılıyor

 
osman.arolat@dunya.com

 
Türkiye’den 100 bin tonun üzerinde iç fındık alıcısı olan İtalyan Ferrero firması, Türkiye ihracatının üçte birini gerçekleştiren 5 fındık kırma fabrikası, bir fındık entegre tesisi olan Oltan Gıda’yı satın alarak fındık piyasasında kartların yeniden karılıp dağıtılacağı yeni bir dönemi başlattı.
 
Fındık piyasasında bu satın alma için Ferrero’nun 100 milyon euro ödeyeceği iddia ediliyor. Satın alma isteğinin Ferrero’dan gelmiş olması, Oltan’la ilgili asılsız dedikoduları da sonlandıracaktır.

Ferrero’nun satın aldığı Oltan 500 milyon dolarlık ihracatla sektörün ilk sırasında yer alıyordu. Onun yanı sıra sözleşmeli üretim yaptıran Pro Gıda’nın ihracatı 300 milyon dolar seviyesinde olduğu, diğer yabancı firmalarla, yabancıların ihracatının 1 milyar doları bulduğu sektörde belirtiliyor. Ferrero’nun Oltan’ı satın alması ile ihracatın bu 1 milyar dolarlık bölümü yabancı firmalara geçmiş olacak.

Piyasada bu alım sonrası yeni beklentilerin ne olabileceğini sorduğumuz fındıkçılar bekledikleri, gelişmeleri şöyle sıralıyorlar:

Üreticilere göre, bu alımdan sonra tekelleşme artabilir. Geçmiş yıllarda fındık piyasasında regülasyon sağlayan Fiskobirlik ve TMO devre dışı kaldığı için üreticiler artan tekelleşmeyle yabancılar tarafından sözleşmeli üretim modeline ağırlık verilebileceğini, bunun sonucunda fiyat dikte edeceklerini de iddia ediyorlar.

Akçakoca’da Sterezeri firmasının yaptırdığı sözleşmeli üretim modelinin Doğu Karadenizde de yaygınlaşabileceğini belirtiyorlar. Bu tekelleşmenin üretici aleyhine olacağını ileri sürüyorlar.


Bir başka gelişmenin Nestle, Max gibi diğer önemli yabancı firmaların da Türkiye’deki Gülsoy, Poyraz gibi ihracatçıları satın alma girişiminde bulunabilecekleri ve onların da aracısız doğrudan piyasa alıcısı olma girişimine geçmelerini bekleyen sektör temsilcileri de var.

Türkiye’deki çikolata üreticileri Ferrero’nun satın almasından sonra, firmanın avantajının uygun fiyat/uygun piyasa olduğunu düşünüyorlar. Rekolteyi gözlemleyeceklerini ancak, sözleşmeli üretime gideceklerini beklemediklerini belirtiyorlar. Kendilerinin doğrudan piyasada alım yaptıkları için bu gelişmenin yerli üreticilere önemli etkisinin olacağına inanmadıklarını söylüyorlar.

Yıllardır piyasada yer alan ihracatçı bir firma yöneticisi gelişmenin Türk fındık piyasasına olumlu katkı yapacağına inandığını söyledi. Dünya piyasasına hakim olan Ferrero’nun bu girişiminin “pazardaki gelişmeye imkan sağlayan üretimden” kaynaklandığını, bunun da fındık piyasamızı olumlu etkileyeceğini tekrarladı. Üreticiye de fayda sağlayacağını, kendileri gibi ihracatçılara faydalı olup olmayacağını ise zamanın göstereceğini söyledi.

Görüldüğü gibi bu önemli satın almanın dünyanın bir numaralı fındık üreticisi olan ülkemizde etkilerinin neler olabileceği konusunda üreticilerden sektör temsilcilerine farklı beklentiler söz konusu. O nedenle biz, fındık piyasasında kartlar yeniden karılıyor, diyoruz.

Burada cevap aranacak soru, üreticilerin “tekelleşmenin kendilerine zarar verebileceği korkusunu ortadan kaldıracak kamu girişimlerinin ne olacağı”dır.

Dünyanın fındık üretiminde ilk sırada yer alan üreticilerimizin bu korkularının giderilmesi gerekir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
08.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Fındık, Fındık piyasasında, kartlar yeniden karılıyor
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız