Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler

Üzüm şifa kaynağı
 
 
Sultaniye üzümü ve çekirdekli üzümlerin içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerin şifa kaynağı olduğu belirtildi.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzümün tüketilmesi gereken gıdaların başında geldiğini belirterek üzümün antioksidan özelliği taşıdığını ve A, B1, C ve E vitamini içerdiğini aynı zamanda demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve fosfor gibi mineralleri bünyesinde barındırdığını açıkladı. Başkan Ülgen, üzümün en önemli özelliğinin çok güçlü bir antioksidan olması olduğunu belirterek şöyle konuştu: "E ve C vitaminlerinden kat kat daha çok antioksidan içermektedir. Özellikle siyah üzümün kabuğunda ve çekirdeğinde anti kansorejen ve antioksidan özellik taşıyan maddeler bulunmaktadır. Araştırmalar bu maddelerin beyin hücrelerini koruduğunu göstermektedir. Ayrıca, üzüm kalp damar sağlığı açısından da faydalıdır. Yüksek kolesterol problemi yaşayan kişilere kolesterol düşürücü olarak önerilmektedir. Kolesterol üzerine etkisi, iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürmesi şeklinde gerçekleşir. Kan damarlarını ve kılcal damarları güçlendirerek damarları korumaktadır. Böylece damar sertliğini önleyerek hem kalp krizi riskini hem de yüksek tansiyon sıkıntısını azaltmaktadır.’’

Erken yaşlanmayı önlüyor


Antioksidan ve demir içeriğinin yoğun olduğu üzümün ayrıca erken yaşlanmanın da önüne geçtiğini açıklayan Ülger, şunları söyledi. "Üzümde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde dokuları koruduğundan ciltteki erken yaşlanmayı önlerler, cildin sıkı ve elastik olmasını sağlarlar. Üzüm antioksidan ve demir içeriği yüksek bir meyve olması nedeniyle yorgunluğun giderilmesinde etkilidir ve unutkanlığa karşı koruyucudur. Kan yapıcı özelliği ile üzüm kansızlığa da iyi gelmektedir. Kansızlık için ayrıca üzümden yapılan pekmez ve üzüm suyu tüketilebilir."

Üzüm meyvesini aynı zamanda rejim iksiri olduğunu belirten Ülgen, zayıflamak isteyenler için üzümün ideal bir meyve olduğunu sözlerine ekledi.

http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/

Ekleme Tarihi
02.10.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler:  Üzüm şifa kaynağı
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız