Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Ocak 2021 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler


Zeytin yaprağı şifa saçıyor

Gaziantep'te 3 kuşaktır aktarlık yapan Bülent Bilici, köylerde ısınma amaçlı olarak kullanılan ve bilim adamları tarafından her geçen gün farklı farklı hastalıklara şifa olduğu söylenilen zeytinin, ağacının yapraklarının da birçok rahatsızlığa iyi geldiğini belirtti.

Bilici, zeytin yaprağının müşterilerinde en çok merak uyandıran bitkilerden birisi olduğunu kaydederek, "Elmacı pazarında ağabeyimle birlikte 3'üncü kuşak olarak aktarlık yapıyoruz. Önce dedem, babam şimdi de biz yapıyoruz bu işi. Burada sattığımız zeytin yaprağı en çok merak uyandıran bitkilerden bir tanesi. Köylerden gelen müşterilerimiz oluyor. Bize 'bu zeytin yaprağını ne yapıyorsunuz? Biz bunları köyde ısınmak için yakıyoruz. Isınma amaçlı kullanıyoruz ' diyorlar. Biz de onlara bu zeytin yapraklarını yakmamalarını, bize getirmelerini söylüyoruz. Onlara 'bu zeytin yapraklarını buraya koyalım şifa verelim' diyoruz" dedi.

Zeytin yaprağının şekeri dengeleme, zayıflama ve kolesterole olan faydalarını dile getiren Bilici, "Bunun en büyük özelliği şeker, tansiyon ve kolesterole iyi geliyor. Bu tür rahatsızlıklarda veriyoruz. Vücutta insülin dengesini düzenliyor. Şekeri dengeliyor ve kişi normal gündelik hayatına devam ediyor. Düzenli içildiği zaman zayıflamaya da yardımcı oluyor. Acı bir bitki olduğu için iştahı kesiyor. Vücuttaki yağları yakıyor" diye konuştu.

Zeytinin son zamanlarda araştırmalar sonucunda birçok faydasının ortaya çıktığını aktaran Bilici, "Zaten herkes zeytinin çok faydalı olduğunu biliyor. Bilim adamları da son yıllarda yaptığı araştırmalarla zeytinyağı ve zeytinin faydalarını bilimsel olarak kanıtlamışlardır. Vücuda etkisi, vücuda faydası sadece bizler tarafından değil, bilim adamları tarafından da televizyonlarda, dergilerde, gazetelerde halka aktarılıyor. Bunu biz doktor kontrolünde ilaçlarla birlikte kullanımını da tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
17.11.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Zeytin yaprağı, şifa saçıyor, zeytin, zeytin yaprağının yararları, şeker, tansiyon, kolesterol
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız