Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ağustos 2022 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 


Türkiye’nin İlk Kavun Hasadı Silifke'de Başladı

MERSİN (İHA) - Mersin’in Silifke ilçesinde kavun hasadı başladı. Üreticinin beklentilerini karşılayan fiyatlar ise yüzleri güldürdü.

Silifke'de Ramazan Ercan ve Eframin Ünal isimli çiftçilerin ektiği kavunun hasadına başlanırken, kilosu 6 TL'den satılıyor. Ramazan Ercan ve Eframin Ünal, serada daha önce domates üretimi yaptıklarını, birkaç yıldır ise domatese alternatif olarak kavun üretimi yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Bu yıl birkaç serada üretimi yaptıkları 1,5 dönümlük kavun serasından 8 ton ürün beklediklerini dile getiren Ramazan Ercan, ürettikleri kavunların tüccarlar aracılığıyla yurt içinde tüketildiğini, hatta komisyoncuların da sırada beklediğini ve kendi aralarında kavunları almak için yarıştıklarını kaydetti.

Bir kavunun ortalama 1,5 ila 4 kilo geldiğini vurgulayan Ramazan Ercan, fiyatların da iyi olmasıyla yüzlerinin güldüğünü ve tüm çiftçilere serada kavun üretimi yapmalarını tavsiye ettiğini söyledi.

Talebin lezzetli aroması ve cinsi nedeniyle büyük önemi olduğunu vurgulayan Ramazan Ercan, çitirex cinsi kavunun birinci hasadının nisan ayı sonunda başladığını ikinci hasadının ise 1 Haziran'da yapılacağını kaydetti.

Domates kadar büyük dalları olan kavunun kaliteli olması için bir fidandan üç kavun alındığının altını çizen Eframin Ünal ise kavunun biraz küçük olduğunu fakat lezzeti ve aromasında bir değişiklik olmadığını belirtti.

Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ise yaptığı açıklamada ilçe genelinde 50 dönüm arazide dikimi yapılan kavundan 100 ton ürün beklediklerini bunun 15 dönümünün örtü altında yetiştirildiğini kaydetti.
 
 
 

Ekleme Tarihi
27.04.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: kavun, hasat, ilk hasat, Silifke
Link: Türkiye’nin İlk Kavun Hasadı Silifke'de Başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız