Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 30 Haziran 2022 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 


"Sırık kavun ve karpuz" yetiştiriyorlar

Tokat'ta, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyelerince, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesindeki serada "sırık kavun ve karpuz" yetiştiriliyor.

Serada çelik profillere bağlı ipler sayesinde askıda duran kavun ve karpuzlar, görenlerin dikkatini çekiyor. Yetiştirilen kavun ve karpuzların, olgunlaşmasının ardından hasadının yapılması planlanıyor.

GOÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, fakültelerinin üretim ve araştırma seralarının olduğunu belirterek, "Bundan 15 yıl önce Tokat'ta ilk defa sırık domates denedik, domatesi sırığa çıkardık. Bu yıldan itibaren de Tokat'ta artık kavun, karpuzu da sırıkta yetiştirmeye başladık. İnşallah başarılı oluruz. Başarabilirsek çiftçimiz için çok iyi olacak" diye konuştu.
 


Bu üretim yöntemiyle, kavun ve karpuzların maksimum seviyede güneşten faydalanmasını amaçladıklarını ifade eden Kasap, şunları kaydetti:

"Bu yöntemle, her tarafının güneş alması, bir tarafının solmaması ve lekesiz bir şekilde kavun ve karpuzlarımızın üretilmesi sağlanabiliyor. Tokat'ta ilk başlattık. Böyle devam ederse, oluşursa, verimde ve kalitede de bir miktar artış görebilirsek çiftçiler arasında bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Hem verim hem de kalite artışı açısından iyi olacağı kanaatindeyiz."
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
08.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: kavun, karpuz
Link: 'Sırık kavun ve karpuz' yetiştiriyorlar
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız