Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Ekim 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler
 

Fındık zülüfü ve çay çöpünden organik gübre üretildi

Giresun'da bir gübre firması, 7 yıldır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda fındık zülüfü ve çay çöpünden organik gübre üretmeyi başardı.


Fındık zülüfü ve çayın üretimi esnasında meydana gelen atık çöpten üretilen organik gübreyle çoğu tarım ürününde yüzde 50'ye varan verim artışı sağlanabildiği belirtiliyor.

Üretimi gerçekleştiren firmanın yönetim kurulu başkanı Mahmut Karaman,7 yıl önce organik olarak beslenmenin daha dengeli olup olmadığını araştırdıklarını, araştırma sonucunda organik gübre üretimine başladıklarını anlattı.

Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürettikleri organik gübrenin Avrupa Birliği (AB) standartlarında olduğunu savunan Karaman, gübreyi 3 yıl boyunca çiftçilere ücretsiz dağıttıklarını ve olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti. Denemelerinde, ürettikleri organik gübrenin, zeytin ile kirazda yüzde 100'den fazla, çayda yüzde 15 ile yüzde 40 arasında verim artışı sağladığını söyleyen Karaman, fındıkta dökülmeyi yüzde 36, boş ve buruşukluk oranını ise yüzde 26 oranında önlediğini belirlediklerini ifade etti.

Karaman, tüm zamanlı üretime başladıklarında Türkiye'nin gübre ithalatının azalacağını belirterek, Türkiye'nin gübre ithalatında ön sıralarda geldiğini bu çalışmayla birlikte Türkiye’nin 200 bin ton daha az gübre ithal edeceğini vurguladı.

Gübre üretim tesislerinde geliştirdikleri teknolojiyle 3 saat içerisinde 10 ton gübre üretebileceklerini ifade eden Karaman, teknoloji sayesinde günlük 50 ile 60 ton gübre üretecek seviyeye ulaşacaklarını bildirdi.
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.01.2013
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Etiketler: Fındık zülüfü ve çay çöpünden organik gübre üretildi
Link: Fındık zülüfü ve çay çöpünden organik gübre üretildi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız