Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Ocak 2021 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler

Kelime anlamı oldukça ilginç avokadonun, Aztekçede `ahuacatl` yani `testis` anlamına geliyor,

insan testisine olan benzerliğinden esinlenilmiş. Aztekler, bu benzerlikten yola çıkarak mı bilinmez, tarih boyunca afrodizyak olarak kullanmışlar bu lezzet.

Kelime anlamı oldukça ilginç avokadonun, Aztekçede `ahuacatl` yani `testis` anlamına geliyor, insan testisine olan benzerliğinden esinlenilmiş. Aztekler, bu benzerlikten yola çıkarak mı bilinmez, tarih boyunca afrodizyak olarak kullanmışlar bu lezzeti. Öyle ki, o zamanlar o yörede insanlar rahatlıkla satın alamazlarmış bu meyveyi, utanırlarmış.
 
İngilizler`in bu meyveye verdiği isim de oldukça ilginç; `timsah armudu`. Dış yüzeyinin timsah derisine olan benzerliğinden esinlenilmiş.
 
Oldukça eski bir meyve aslında, M.S. 900`lü yıllara ait olduğu düşünülen avokado şeklinde büyük bir cam kavanoz bulunmuş arkeolojik kazılarda Chanchan`da. Avokado, herdem yeşil olan bir tropikal bir ağacının meyvesi.
 
Halkımızın son yıllarda tanıştığı Meksika kökenli bu egzotik tat, yağ içeren ender meyvelerden biri.
 
1700`lü yıllarda Avrupalı denizciler 1700`lü yıllarda `denizci yağı` diye adlandırıp seferler sırasında bisküvilere sürüp yerlermiş bu dayanıklı meyveyi. Yağ deyince öyle hemen ürkütmesin sizi, içerdiği yağlar vücuda faydalı olan cinsten, hem de ne fayda, say say bitmez gibi geliyor bana ama dilim döndüğünce özetleyeyim. Avokado içerisinde kandaki `kötü kolesterol`ü düşüren `tekli doymamış` yağlar mevcut. Bu yağların Akdeniz kültürünün `sağlık sırrı` olduğu düşünülüyor tıp dünyasında. Akdeniz bölgesi, dünyada kalp ve damar hastalıklarının en az rastlandığı bölgelerden biri.
 
Yağ içerdiği halde kalorisi çok yüksek değil, 100 gramı 177 kcal içeriyor. Az miktarda protein ve karbonhidrat yanı sıra oldukça yüksek miktarda potasyum mevcut bu egzotik meyvede ki bu miktar birçok sebze ve meyveyi geride bırakacak düzeyde. Potasyum kalp kası ve damar sistemi için en önemli minerallerden biri. Yüksek tansiyon hastalarını da rahatlatıcı özellikleri var.
 
YÜKSEK MİKTARDA VİTAMİN İÇERİYOR
 
Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve az miktarda da demir var avokadoda. En yüksek miktarda içerdiği vitaminler ise A ve B6 vitaminleri ile folik asit. İçediği C vitamini de azımsanamayacak miktarda. B6 Vitamini `piridoxin` olarak da bilinir ve vücutta bu kadar fazla hayati fonksiyonu bir arada destekleyen başka bir vitamin yoktur. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmalarının hepsinde birden rol alır. `Seratonin` adı verilen `mutluluk hormonu` salgılanmasına da destek olur, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 
 
 
Dr.Elif Güveloğlu
 
 

Ekleme Tarihi
15.11.2010
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız