Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Ocak 2021 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler

 
 
Kanseri önlüyor
 
20. yüzyılın başına kadar Çin'in dışında pek bilinmeyen, 1930'lu yıllardan itibaren Yeni Zelanda, 1970'li yıllardan itibaren dünyanın farklı bölgelerinde kültürel olarak yetiştirilmeye başlanan kivi meyvesinin kanser önleyici etkisi olduğu belirtildi.
 
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Türkiye'de Karadeniz ve Marmara'da yetiştirilen kivinin 100 gramında 400 mg'a kadar C vitamini bulunduğunu, ayrıca bir insanın günlük A vitamini ihtiyacının 1.75 g olduğunu, 70 gram kivi meyvesinde de bu miktarın bulunduğuna dikkat çekti. 
 
Kivinin portakaldan 4 misli, elmadan 40-50 misli daha zengin olduğunu belirten Prof. Dr. Turan Karadeniz, "Yetişkin bir insanın günlük C vitamini ihtiyacı 60 mg olduğu düşünüldüğünde bir adet kivi bu ihtiyacı rahatlıkla karşılar. Kivi nefes açıcı özelliğinden dolayı astım ve öksürük tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle içerdiği petkin sayesinde vücudu toksinlerden arındırır, zararlı kolesterolü düşürür ve faydalı kolesterolü yükseltir" diye konuştu. 
 
Kivinin kanseri önleyici etkisine değinen Prof. Dr. Karadeniz, "Kivi, kanserle savaşın en etkin maddelerinden biridir. Kivi kansere neden olan bileşiklerin oluşumunu önler. Kılcal damar yapısını güçlendirir. Kivi, C vitamini zenginliği yanında A, B1, B2, PP vitaminleri, proteinler, kalsiyum, fosfor, demir gibi mineral madde içerikleriyle önemli bir besin kaynağıdır" şeklinde konuştu.(İHA)

Ekleme Tarihi
19.11.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız