Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Ocak 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Meyvecilik »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Turunçgil
 Elma
 Armut
 Zeytin
 Fındık
 Üzüm
 Kayısı
 Şeftali, Nektarin
 Çay
 Seracılık
 İncir
 Kiraz, Vişne
 Erik
 Çilek
 Nar
 Antepfıstığı
 Muz
 Karpuz, Kavun
 Kivi
 Seracılık
 Ceviz
 Badem
 Diğer Meyveler

 
 
'Tropikal Dede' Karambola Üretti

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde 'Tropikal Dede' olarak bilinen çiftçi 81 yaşındaki Mehmet Ziya Görgün, Uzakdoğu ülkeleri ile İsrail ve Brezilya'da Yaygın olan 'Karambola' meyvesini bahçesinde üretti. 
 
Kestel Beldesi'nde bulunan 125 dönüm arazisinde yaklaşık 20 yılda 50'nin üzerinde tropikal meyve yetiştiren Alanyalı çiftçi Mehmet Ziya Görgün, 6 yıl önce diktiği Karambola ağacından bu yıl ilk kez meyve aldı. Mehmet Ziya Görgün, 'Star Meyvesi' olarak bilinen karambolanın daha önce Türkiye'de yetiştirilmediğini söyledi. Karambolanın eksi 2 dereceye kadar dayanıklı bir tropikal meyve olduğunu anlatan Görgün, bir araştırma enstitüsü gibi faaliyet göstererek Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilebilecek tropikal meyve türlerini belirlemeye çalıştığını kaydetti. Görgün, yurt dışından adını bilmeden ithal ettiği bazı tohumları bahçesinde yetiştirdikten sonra internetten araştırarak ismini öğrendiğini belirtti. Görgün, "İsmini bulamadığımız bitkilere de kendim isim veriyorum. Yaklaşık 6 yıl önce diktiğim karambola ilk kez bu yıl meyve verdi. C vitamini açısından zengin. C vitamini eksikliği bulunanlara, soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli hastalıklara iyi geliyor. Ayrıca potasyum ve fosfor açısından zengin bir meyve" dedi. 
 
Bahçesinde, 'Guava', 'liçi', 'papaya', 'kırmızı pitaya', 'feijoa', 'mango', 'sapodilla'nın yanı sıra 15 çeşit avokado olmak üzere 50'ye yakın meyve türü bulunduğunu kaydeden Görgün, Türkiye'ye sınırlı sayıda ithal olarak getirilen bodur 'Kamkat' ağacını da yetiştirdiğini söyledi. Görgün, bu meyvenin pahalı olmasından dolayı Türkiye'de çok fazla tüketicisi olmadığına dikkati çekti. 
 
DESTEK VERMEYE HAZIRIZ 
 
Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Umut Olgun ve Maki Peyzaj Firması'dan Ziraat Mühendisi Fikret Arık, 'Tropikal Dede' Mehmet Ziya Görgün'ü ziyaret ederek yetiştirdiği tropikal meyveler hakkında bilgi aldı. Görgün'ün büyük bir emekle tropikal meyveleri Alanya'ya kazandırdığını kaydeden Olgun, destek vermeye hazır olduklarını belirtti. 
 
KARAMBOLA MEYVESİ 
 
Karambola meyvesi 6- 13 santimetre uzunluğunda ve kabuğu incedir. 5 yaprak damarı olan bu meyve enlemesine kesildiğinde yıldız şekli çıkar. Çekirdekleri meyveden çıktıktan birkaç gün sonra canlılığını kaybeder. Küçük ağaçlar iyi kalitede karambolalar üretir. Asya'nın güneyi ve Malezya'da yüzyıllarca yetiştirilmiştir. Günümüzde ise Malezya, Tayland, Endonezya gibi Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Brezilya'da üretilmektedir. Karambolayı kenarlarındaki hafif sert olan kısımlarını kestikten sonra enlemesine yıldız şekli oluşturacak şekilde kesebiliriz. Bu yıldız şeklinde kesilmiş olan Karambola'yı ister bardak süslemelerinizde isterseniz salatalarınızda garnitür olarak kullanabilirsiniz. - Antalya / Alanya
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
30.11.2011
Ekleyen Kişi
şahin yaylacı

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız