Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Ocak 2021 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Buğday, Arpa  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 IcerikbannerUrl

Bisküvi fabrikalarının hammadde sıkıntısını giderecekler

Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, bisküvi fabrikalarının hammadde sorununa karşı bisküvilik buğday çeşitleri geliştirme çalışmaları yapıyor.


Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (GKTAEM) Kalite ve Teknoloji Bölüm Başkanı Dr. Yaşar Karaduman, bisküvi fabrikalarının hammadde sorununa karşı bisküvilik buğday çeşitleri geliştirme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Karaduman, bölüm olarak çeşitli TÜBİTAK projeleri yürüttüklerini kaydetti.

Bu projelerden birinin bisküvilik buğdayla ilgili bir çalışma olduğunu anlatan Karaduman, şöyle konuştu:

"Uluslararası piyasalara baktığımızda gelişmiş ülkelerde bisküvilik buğday konusunda yoğun çalışmalar olduğu görülmekte. Bölgemiz özellikle bisküvi fabrikalarının yoğun olduğu bir yer. Dolayısıyla son yıllarda hammadde sıkıntısı çekilmeye başlandı. Bu yüzden bisküvi fabrikalarından ve özel sektörden talepler geliyor. 2002 yılında başlattığımız proje kapsamında ekmeklik ve makarnalığın yanı sıra materyalimizi bisküvilik olarak değerlendirdik ve ileri kademelere materyal getirdik. Bu TÜBİTAK projesiyle de bunların ayrıntılı çalışmalarını yapacağız. Farklı yörelerde, 13 lokasyonda, sulu ve kuru şartlarda kalite ve bioteknolojik analizlerimiz var. Materyali ayrıntılı bir şekilde değerlendirip, buradan çeşit geliştirmeyi düşünüyoruz."

"Yeni çeşitleri geliştirip, çiftçimizin hizmetine sunmayı istiyoruz"

Bir diğer projelerinin de baklagillerdeki beslenme kalitesinin artırılması yönünde olduğunu belirten Karaduman, bu konuda da çeşitli illerden yerel genetikleri topladıklarını bildirdi.

İzmir'deki gen fabrikasından da materyal temin ettiklerini dile getiren Karaduman, "Bu materyallerin şimdiye kadar beslenme özellikleri, dayanıklı nişasta, lif, antioksidan miktarı, mineral madde özellikleri değerlendirilmemiş durumda. Bu kapsamda bunları da ayrıntılı bir şekilde değerlendirip, ıslah bölümüne aktarılıp bu konuda yeni çeşitleri geliştirip, çiftçimizin hizmetine sunmayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.
TARIM TV

Ekleme Tarihi
13.07.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Bisküvi fabrikalarının hammadde sıkıntısını giderecekler,buğday
Link: Bisküvi fabrikalarının hammadde sıkıntısını giderecekler
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız