Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Buğday, Arpa  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 IcerikbannerUrl


Buğday rekoltesinde kayıp yüzde 80'lere ulaştı, çiftçi çaresiz

Samsun’un Havza ilçesinde ekim sonrası yaşanan don ve zamanında yağmayan yağış nedeniyle buğday rekoltesinde yer yer yüzde 80'lere varan kayıplar yaşandığı belirtildi. Düşük rekolte nedeniyle hasat edilen buğdayın biçerdöver masraflarını dahi karşılamadığından yakınan çiftçiler, susuz tarım yaptıkları için ikinci bir ürün ekme şanslarının olmadığını, ne yapacaklarını bilemediklerini dile getirdi.

Havza'da Çayırözü ve Şeyhsafi mahallelerinde temmuz ayı ile başlayan buğday hasadı, bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmedi. Çiftçilerden Mithat Taşdemir, rekolte düşüklüğünü meydana gelen don olayı, havaların aşırı kurak geçmesi, yağış olduğunda ise yağmurun sert yağmasına bağladı. Hasadın biçerdöver ücretini dahi karşılamadığından yakınan çiftçiler, "Sigorta yaptırmadık, zararı da karşılayacak bir muhatap yok, hava da kurak geçince verim olmadı." diye konuştu.

Taşdemir'in tarla komşusu olan Remzi Barut ise "Yağmurlar zamanında yağmadı, Ortalama bir dönüm tarladan 100 kilogram buğday alamadık. Normalde 450 kilogramın altına düşmemesi gerek ama don, yağmur mahvetti. Çiftçiler borçlarını nasıl ödeyecek bunun düşüncesini yaşıyor. Biçerdöverciye versek, tarlayı biçme ücretini zor karşılıyor. Buğday 5 senedir aynı, bu sene fiyat iyi ama elde olmayınca yapacak bir şey kalmıyor." şeklinde konuştu.

"NE SAMAN VAR NE BUĞDAY"

Bölgedeki diğer çiftçiler de rekolte düşüklüğünden şikayetçi. Komşu köylerden Şeyhsafi Mahallesi'nde çiftçilik yapan Tevfik Gür de "Bu sene iyi değil buğday, dökümleri kötü, görüşü iyi ama buğday kellelerinin içi boş. Yağmurun sert yağması, dolunun bıçak yağması, buğdayı kesip attı, bu da çiftçiye ayrı bir sıkıntı verdi. Bu sene yaşanan yağmur, dolu buğdayda olduğu gibi samanda da etkisini gösterdi. Mahsulün boyu uzamadı, samana dahi sap kalmadı." sözleriyle durumu özetledi.

Başta kurak giden havalardan sonra yağan yağmurun etkisini göstermediğini aksine zarar verdiğini kaydeden Gür, arazide kimi yerde yüzde 30 kimi yerde ise yüzde 80 zarar olduğunu dile getirdi. Hasadın ardından tarlalarını ekmeyeceklerini belirten Gür, "Tarlamız bir sene boyunca boş kalacak çünkü bölgemizde su yok, su olmadan da başka bir şey ekilemiyor." diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
14.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: buğday, rekolte
Link: Buğday rekoltesinde kayıp yüzde 80'lere ulaştı, çiftçi çaresiz
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız