Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 04 Aralık 2020 Cuma
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Buğday, Arpa  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 IcerikbannerUrl

Toroslar'da hasat zamanı

Mersin'de yaylalarda buğday hasadına başlayan çiftçiler, tarım makinelerinin yanı sıra taşlık ve engebeli arazilerde ürünlerini oraklarla biçiyor.


Tarım makinelerinin girmekte zorlandığı arazilerde buğday yetiştiren köylüler, ürünlerini hasat etmek için sabah erken saatte kalkıp tarlalarının yolunu tutuyor.

Tarlalarında uygun olan yerlerde hasadı makinelerle yapan köylüler, kalan kısımlarda ise orakla buğdayını biçiyor.

Köylüler zor ve yorucu mesainin ardından biçtikleri buğdaylarını saatini 90 liraya kiraladıkları traktörlere yükleyerek satılması için şehre gönderiyor.

Hacıalanı Mahallesi'nde ailesiyle birlikte buğday hasadı yapan Hasan Cangin, yaylalarda bu yıl buğday veriminde artış olduğunu söyledi.

Yaklaşık 8 aylık bir süre sonunda buğdayların başaklandığını ve hasada hazır hale geldiğini ifade eden Cangin, "Biz eve hazır un almıyoruz. Ağustos ayında hep birlikte hasat yapıyoruz. Bu yıl buğdayların başak zamanında yağan yağmur nedeniyle başaklarımız iyi ve verimi yüksek. İnşallah bundan sonra da aynı verimde devam eder" diye konuştu.

Harfilli köyünden çiftçi Nihat Coşkun da ömrünün tarlalarda geçtiğini belirterek, çocukluğundan bu yana hasadı oraklarla yaptıklarını söyledi.

Bu zorlu koşullara rağmen hallerinden memnun olduklarını kaydeden Coşkun, "Harman, hasat dönemi geldiğinde sıcakmış, güneş başımıza geçermiş bilmeyiz. Kendimizi bildik bileli ekini orakla biçer, desteler haline getirdikten sonra bir hafta bekletir ardından da harman kurar biçilen ekinleri harmanda çekeriz ama bundan şikayetçi değiliz, alışığız. Bizim çocukluğumuz, ömrümüz destelerin arasında geçti” dedi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç ise ilçe genelinde 35 bin 350 dekar alanda buğday hasadının başladığını söyledi.

Yaylada arazilerin elverişli olmaması nedeniyle çiftçilerin hasat döneminde zorluk çektiğini vurgulayan Gürgenç, "Çukurova ve İç Anadolu'da arazi geniş ve düz, yüksek yerlerde ise tam tersi. Biçerdöverler maalesef bu arazilerin çoğu yerine giremez. Bu nedenle çiftçilerimiz çoğu yerde geleneksel yöntemlerle ekin biçiyor, harmanını çekiyor" dedi.

Gürgenç, çiftçilerin samanını da hayvanlarına kışlık yem olarak değerlendirdiğini ifade etti.
 
 
(TARIM TV)

Ekleme Tarihi
22.08.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Toroslarda hasat zamanı
Link: Toroslar'da hasat zamanı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız