Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 26 Eylül 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Çavdar, Yulaf  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Un ve makarna sanayi
 Yem Sanayi
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Hasatta yeterli ürünü bulamayan çiftçi sıkıntı yaşayacak

TZOB Başkanı Bayraktar, hasatta yeterli ürünü bulamayan çiftçinin borç yüküyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

KARAMAN - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Hasatta yeterli ürünü bulamayan çiftçi, borç yüküyle karşı karşıya geldiğinde sıkıntıyı o zaman yaşayacağız" dedi.

Bir takım ziyaretler ve açılışlar için Karaman'a gelen Bayraktar, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, çiftçilerin bu sezon birçok sorunla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Hasat döneminin yavaş yavaş başladığını ifade eden Bayraktar, "Sıkıntı, asıl o zaman ortaya çıkacak, şimdi birşey yok. Üretici sağa sola borçlanmış. Adam çalıştırmış, bankalardan borç almış, gübre bayilerinden gübre almış, tohum bayilerine borçlanmış. Hasatta yeterli ürünü bulamayan çiftçi, borç yüküyle karşı karşıya geldiğinde sıkıntıyı o zaman yaşayacağız" diye konuştu.

Bayraktar, bu konuda önlemlerin alınması noktasında hükümeti uyardıklarını vurgulayarak, tarım kredisi ve Ziraat Bankası borçlarının yapılandırıldığını ancak bunu yeterli görmediklerini, 1 yıl ertelemenin artırılmasını beklediklerini bildirdi.

Konuşmasında hayvancılığın sorunlarına da değinen Bayraktar, sütte istikrar yakalandığında, besi hayvancılığının da hızlı bir şekilde gelişeceğini aktardı.

"Bugünlerde et lobileri hortladı" diyen Bayraktar, şunları kaydetti:

"Et ithalinden bahsediyorlar. İthalat çözüm değildir. İthalat bu ülkeyi perişan eder. İthalat üretimimize darbe vurur, ahırları boşaltır. İthalat belirli bir noktaya geldiğinde arz talep dengesi sağlanacaktır. Fiyatlar şu an yem fiyatlarına göre makuldür, yüksek değildir. Bir ithalat bütün ahırların boşalmasına sebep olur. Hayvancılığımızın uzun yıllar belini doğrultamayız. Et lobilerini de buradan uyarıyorum; aklınızı başınıza alın. Bu ülke üretirse, bu ülkede ticaret yapanlar para kazanır. Böyle ithalata sığınmak suretiyle hem çiftçimize hem de tüketicimize darbe vurmaya, zarar vermeye hakkınız yok. 'Birileri zengin olacak' diye bu ülke ithalat yapamaz. Bu, ülkenin ayıbı olur. Biz üretiyoruz ve devam edeceğiz. Bunun önünü kestiğimizde ithalatla bugünü kurtarırız. Bugün fiyatları aşağıya çekeriz ama yarınımız olmaz. Onun için önemli olan üretimdir. Üretimi sağlayacağız."

Bayraktar, daha sonra bir elma bahçesini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
26.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: çiftçi, hasat, ürün, TZOB, Şemsi Bayraktar
Link: Hasatta yeterli ürünü bulamayan çiftçi sıkıntı yaşayacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız