Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 05 Şubat 2023 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Pirinç  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Un ve nişasta sanayi
 Yem Sanayi
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


Pirinç ve bakliyatta stok ucuzluğu

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin piyasaya hem perakende hem de toptan ürün vermesinin ucuzlamada etkili olduğu belirtiliyor.

İSTANBUL - Ramazanda bakliyat ve pirinç fiyatlarında düşüş tüketiciyi sevindirdi. Kuraklık sonucu rekoltede düşüş beklentisiyle artan bakliyat ve pirinç fiyatlarında düşüş başladı. Pirinçte 30, fasulyede de cinsine göre 70 ile 100 kuruş arasında fiyat düşüşleri yaşandı. Toptancı piyasada kilosu 5.20 TL olan Gönen baldo pirinç 4.90 TL’ye, kilosu 7.50 TL olan kuru fasulyenin fiyatı da (battal) 6.80 TL’ye geriledi.

Stoklar ve TMO etkili oldu

Bakliyat ve pirinçte fiyat düşüşleri görülürken mercimekte ise fiyat artışı yaşandı. Fiyat düşüşleri ile ilgili DÜNYA’ya açıklamalarda bulunan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, pirinç ve kuru fasulye fiyatının piyasa gerçekleri seviyelerine çekildiğini belirtirken, Toprak Mahulleri Ofisi’nin (TMO) de hem perakende hemde toptanda piyasaya ürün vermesinin fiyat düşüşlerinde etkili olduğunu söyledi. Uzun süredir pirinçte arzdan kaynaklı bir fiyat artışının yaşandığını kaydeden Reis, “Kuraklık nedeniyle rekolte düşüşü bekleniyordu. Bu nedenle fiyatlar artacak beklentisiyle piyasaya ürün arzında sıkıntılar vardı. Bu da fiyatları yukarıda tutuyordu. Ramazan kumanyası siparişleri de bitti. Yeni hasat döneminin yaklaşmasıyla, elinde ürün bulunduran üretici ve esnaf fiyatların en üst seviyeyi test ettiğini görerek, elindeki ürünü piyasaya sürmeye başladı. Bunun yanı sıra TMO’da hem parekende hem de toptanda piyasaya mal veriyor. Bu etkenler sonucu pirinç ve fasulye fiyatları geriledi.”


İthal mercimek fiyatları arttı

Fiyat düşüşlerinde bir diğer etkenin de TMO’nun gelecek yıl için gerekirse gümrüksüz ithalat yetkisi alması olduğunu belirten Reis, ithal mercimekte ise fiyat artışı olduğunu söyledi. İthal mercimekte fiyat artışının en büyük ihracatçısı Kanada’dan kaynaklandığını aktaran Reis, “Dünyanın en büyük mercimek ihracatçısı Kanada. İran ve Hindistan bu sıralar yüklü alımlar yaptılar. Kanada’da arz sıkıntısı var. Bu da fiyatları tetikledi” diye konuştu.


 
 
 

Ekleme Tarihi
09.07.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: pirinç, bakliyat, stok, ucuzluk
Link: Pirinç ve bakliyatta stok ucuzluğu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız