Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Şubat 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Pamuk »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Tekstil sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


Üretici memmun

AYDIN'da, İncirliova Ziraat Odası Başkanı İhsan Ayaydın, beyaz altın olarak adlandırılan pamuğa kilo başına yapılan 55 kuruşluk desteğin çiftçiyi mutlu ettiğini söyledi.

Pamuk üretiminde ülkede önemli bir yere sahip Aydın'da, İncirliova Ziraat Odası Başkanı İhsan Ayaydın, çiftçi Polat Tanrıkulu'na ait ilçedeki hasada hazır pamuk tarlasını inceledi. Pamuk üreticisinin bu yıl yapılan desteklemeden memnun olduğunu söyleyen Ayaydın, "İncirliova ovasında 40 bin dönüm ekilebilen arazi var. Bu arazinin 32 bin dönümüne bu yıl pamuk ekimi gerçekleşti. Bunun nedeni 55 kuruş verilecek desteklemeden kaynaklandı. Buradaki çiftçiler arazinin yüzde 80'ini pamuktan yana kullandı. Havalarında kurak geçmesi nedeniyle pamuk ekimi Mart ayında geçen yıllara oranla biraz daha erken ekildi. Erken ekilen pamuklar toplanacak seviyeye geldi. Geçen yıl kilosu 1 lira 75 kuruştan saltan pamuk, bu yıl ekimi fazla olunca 1 lira 60 kuruştan satılmaya başlanacağını tahmin ediyoruz. Ama desteklemenin yüksek rakamda olması pamuk üreticisini uzun yıllar sonra yüzünün gülmesine neden olacak. Bu da ziraat odası olarak bizleri de son derece mutlu ediyor" dedi.

ÜRETİCİ MEMNUN
 
Çiftçiliği dedesinden öğrendiği söyleyen pamuk üreticisi Polat Tanrıkulu, "Yıllardan beri pamuk ekimi yapıyoruz. Ancak uzun yıllardan beri bu denli bir destekleme ile karşılaşmamıştım. Bu yıl kiloda verilen 55 kuruş destekleme pamuk üreticisini oldukça mutlu etti. Bu yıl erken ektiğimiz pamuk birkaç gün içinde toplanmaya başlanacak. Beyaz altın olarak bildiğimiz pamuğun üreticiye verilen desteklemeden ötürü yüzünü güldürmesi tüm pamuk üreticiliği yapan çiftçileri sevindirdi" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: pamuk, üretici, memnun
Link: Üretici memmun
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız