Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 24 Eylül 2020 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Pamuk »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Tekstil sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


Pamukta kalite denetimi sıkıntısı yaşanıyor

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş, Türkiye’nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği Söke Ovası'nda, kalite denetimindeki aksaklıkların giderilmesini istedi.

Kocabaş, pamukta kalite denetlenmesinin eksperlerden alınıp çırçırcılara verilmesinin doğru bir uygulama olmadığını söyledi. Yaptığı açıklamada, “Pamuklara ilişkin yapılan yasal değişiklikler, 2012 yılında uygulanmaya başladı. Önceki uygulamalarda Ekonomi Bakanlığı’na bağlı pamuk eksperleri, çırçır fabrikalarında işlenmiş pamuğun kalitesini tespit ediyordu. İki yıldır yapılan uygulamada, çırçır fabrikalarının kendi bünyesindeki çalışanlar kaliteyi tespit ediyor. Çırçır fabrikaları, kendi ürünlerinin kalite kontrolünü yapmada maalesef başarılı olamadılar. Söke pamuğunun markalaşmasıyla ilgili çalışmalarımız sürerken pamuğumuzun kalitesini düşürecek uygulamalardan, çiftçi ve çırçırcı olarak kaçınmamız gerektiğini tekrar hatırlatırım. Denetleme sistemindeki aksaklıkların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasıyla ilgili uyarılarımızı Ekonomi Bakanlığı’na ilettik.” dedi.
 
Çırçır fabrikalarındaki eksperlerin pamuğun kalitesini belirlemesinde sıkıntılar çıktığını ve iki yıldır artarak devam ettiği belirten Kocabaş, “Biz pamukta kalite kontrolünün eskisi gibi olmasını istiyoruz. Fabrikalardan çıkan pamuğa, '1. kalite' damgası vuruluyor. Bu pamuk ancak piyasaya gidince sıkıntılar oluşuyor. Pamuk eksperlerinin eskisi gibi bağımsız olmasını istiyoruz. Biz Söke pamuğunun kalitesini arttırmaya çalışırken bu gibi durumlar pamuğumuza zarar veriyor. Bunun için bir an önce önlemler alınmalı.” şeklinde konuştu.
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
09.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: pamuk, kalite denetimi
Link: Pamukta kalite denetimi sıkıntısı yaşanıyor
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız