Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Kasım 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Soya  »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Yemeklik soya
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer

Soya kadınlara yarıyor
 
Birçok hastalıkla savaşmada önemli rol oynayan soyanın faydaları…

Tahıllardan sonra gelen ve önemli gıda kaynağı baklagillerden olan soya fasulyesi, uzmanlara göre özellikle kadınlar için büyük önem taşıyor ve birçok hastalıkla savaşmada önemli rol oynuyor.
 
Birçok kronik hastalığa karşı önemli rol oynayan soya, özellikle hormona bağlı kanserlerde (kadınlarda rahim ve göğüs kanserleri) tıp otoriteleri tarafından faydalı bulunuyor. Ayrıca, kandaki kolesterolü düşürdüğü ve böbrek hastalarının beslenmesinde de önemli yeri olduğu biliniyor. Soya fasulyesinde bulunan yüksek orandaki izoflavonlar da, menopoz sonrası kadınlara uygulanan östrojen hormonunun yerine geçebilecek bir potansiyele sahip. Ayrıca, kalp hastalıkları ve kemik erimesi riskini de azaltıyor.
Göğüs kanserine karşı etkili!
 
Uzmanlar, soya fasulyesinin göğüs kanserini önlemedeki etkisinin birçok araştırmaya konu olduğunu bildiriyor. Özellikle Japonya'da kadınlarda göğüs kanserine az rastlanmasının tıp otoritelerinin dikkatini çektiğini vurgulayan uzmanlar, Güneydoğu Asya'da kadınların günde 10-50 gram soya tüketiyor olmasının, soyayla göğüs kanseri arasında bir ilişki olduğunu düşündürdüğünü belirtiyor.
 
Menopoz öncesi ve sonrası rahat geçiyor
 
Soyanın, içerdiği izoflavonlar sebebiyle de kemik yoğunluğuna yararlı etkileri olduğunun tespit edildiğini ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalara göre, Japon kadınlarının, batılı hemcinslerine göre daha az sorunlu menopoz yaşadıklarının görüldüğünü kaydediyor. Uzmanlar, soya izoflavonlarının, menopoz öncesi kadınlarda hormonal salgılamayı etkileyip menopoz sonrası belirtilerini değiştirebildiğine dikkat çekiyor.http://www.hurriyetaile.com/

Ekleme Tarihi
11.09.2013
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: Soya kadınlara yarıyor
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız