Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Soya  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Yemeklik soya
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 

Çiftçiye Soya Ekin Tavsiyesi

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halis Arıoğlu, çiftçilere bu yıl ikinci ürün olarak mutlaka soya ekmeleri konusunda tavsiyede bulundu.


Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halis Arıoğlu, çiftçilere bu yıl ikinci ürün olarak mutlaka soya ekmeleri konusunda tavsiyede bulundu.

Bu yıl mutlaka soya ekmeleri için çiftçilere uyarıda bulunan Prof. Dr. Halis Arıoğlu, dünyada çok büyük ölçüde yağ açığı olduğunu söyledi. Özellikle pazar sıkıntısı olmayan ürünlere yönelmesi konusunda telkinde bulunan Arıoğlu, “Bu yıl soya da pazar sıkıntısı çekilmeyecek. Adana’da her yıl soya ekimi yapılmakta ve dünyanın en yüksek rekoltesi elde edilmektedir. Dönüme 400-500 kilogram verim alınmaktadır. Dünya genelinde yağ açığı bulunan ülkelerin soya ihtiyacı çok fazla. Adanalı çiftçilerimizin bu yıl için ikinci ürün olarak soya ekmelerini öneriyorum" dedi.

BUĞDAYDA EN YÜKSEK REKOLTE BEKLENTİSİ

Yağan yağmurlar nedeniyle buğday hasadının biraz gecikeceğini vurgulayan Arıoğlu, "Bu yıl buğday çok iyi. Verimin çok iyi olacağını düşünüyorum. Yaptığım incelemeler göre son yılların en yüksek rekoltesi gerçekleşebilir. Fakat yağan yağmurlar hasat zamanını biraz geciktirebilir. Yine de havaların ısınmasıyla birlikte hasat çok fazla gecikmeyebilir" dedi.

Yağmurların buğday hasadını geciktirirken ekimi biten birinci ürün mısıra çok faydalı olduğunu belirten Prof. Dr Halis Arıoğlu, bu yağmurların mısırları gelişmesine çok iyi geldiğini, mısırın yanısıra, artık örtü altından çıkan karpuzlara da çok iyi geldiğini söyledi. Hatta bazı bölgelerde karpuz hasadının yapıldığına dikkat çeken Arıoğlu ikinci ürün hazırlığında olan çiftçilere de tavsiyelerde bulundu.

ADANA (İHA)

Ekleme Tarihi
26.05.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: Çiftçiye Soya Ekin Tavsiyesi
Link: Çiftçiye Soya Ekin Tavsiyesi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız