Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ocak 2021 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Soya  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Yemeklik soya
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 

Karadenizbirlik 'soya' alımını başlattı

SAMSUN (CİHAN) - Karadenizbirlik, 2012-2013 yağlık soya ürün alım kampanyasının bin 100 lira(kilogram) avans fiyat belirlenerek açıldığını ve ürün alımlarına başlandığını duyurdu.


Genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik), 2012-2013 yağlık soya ürün alım kampanyasını başlattı. Genel Müdür Ünal Erarslan, "Birliğimiz yağlık soya ürün alım kampanyasını bin 100 lira avans fiyat belirleyerek açmış ve ürün alımlarına başlamıştır." dedi.

ÜRETİCİYE PEŞİN ÖDEME

Karadenizbirlik olarak bölgede ayçiçeğinin yanısıra soya üretimi yapan çiftçilere her türlü ayni ve nakdi desteği sağlamaya devam ettiklerini hatırlatan Ünal Erarslan, "Bu kampanyada da her zaman olduğu gibi alınan ürünlerin bedelleri üreticilerimize peşin olarak ödenecektir." diye konuştu.

30 BİN ÇİFTÇİNİN GARANTİSİ

Türkiye ve bölgede soya ekiminin geçen yıla göre arttığını da söyleyen Erarslan, "Yağlı tohumlara yapılan desteklemeler dikkate alındığında soya üretiminin bölgemiz için gelişmeye açık olduğu izlenmektedir.

Sertifikalı soya üretimine devletçe kilo başına 50 kuruş prim verilmekle beraber Birliğimiz de tüm imkânlarını seferber ederek üreticilerimiz için gereken teşviki sağlayacaktır. 30 binin üzerindeki bölge üreticisine hizmet götüren ve alım garantisi veren Birliğimiz, ürün fiyatlarının belirlenmesinde tüm faktörleri değerlendirerek bir üretici kuruluşu olmanın verdiği sorumlulukla hareket etmektedir." dedi.

"SOYA EKİMİ ARTIRILMALI"

Yağlı tohumların, Türkiye'nin, petrolden sonraki en büyük ikinci ithal kalemi olduğuna dikkati çeken Ünal Erarslan, "Yağlı tohumlarda, başı çeken soya ürünün ülkemizde yetişmesi için toprak ve iklim koşullarımız oldukça uygundur. Birliğimiz bölgemizde oldukça iyi verimlerde üretilen soyanın ekilişlerinin arttırılması için soya üreticilerini ve ekilişlerini desteklemeye devam edecektir. Amacımız üreticinin alın terinin gerçek değerini bulması, üretimin teşvik edilerek devamının sağlanması ve bitkisel yağda dışa bağımlılığın azaltılmasıdır." diye konuştu.

Ekleme Tarihi
01.11.2012
Ekleyen Kişi
Celil PAKSOY

Etiketler: karadenizbirlik, soya
Link: Karadenizbirlik 'soya' alımını başlattı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız