Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Eylül 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Ayçiçeği »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Çerez sanayi
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Türk Ayçiçek yağına vergide adaletsizlik

Türkiye’nin toplam ihracatında sektör olarak yüzde 5’e yakın pay sahibi olan Ayçiçek yağı ihracatçıları, sektörü ihracatta daha ileriye taşımak istediklerini, ancak vergi adaletsizlikleri nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini söylüyor.
 
İSTANBUL - Türkiye’nin toplam ihracatında yüzde 5’lik paya sahip olan Ayçiçek sektörü vergi adaletsizliğinin kaldırılmasını istiyor.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde ve Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) himayesindeki Türk Ayçiçek Yağının tanıtımına ilişkin çalışmaları yürüten Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu konuyla ilgili şunları söyledi: “Tanıtım grubumuz, katılmış olduğu uluslararası fuarlarda yaptığı tanıtım ve tadım aktiviteleri ile ihracatçılarımıza önemli iş potansiyeli sağlıyor. Özellikle Ortadoğu’da Türk gıda ürünlerine, gerek kalitemiz, gerekse dünya genelinde iletişimin kolaylaşmasıyla kurulan kültürel ve sanatsal yakınlık sayesinde yoğun bir ilgi var. Fakat 22 Arap ülkesinin katılımı ile kurulan ve Türkiye’nin sadece daimi gözlemci statüsünde dahil olduğu Arap Birliği, bu ülkelerin birbiriyle ithalat vergisi olmaksızın ticaret yapmalarını sağlıyor, Türk menşeli Ayçiçek yağına ise yüzde 5 ila yüzde 15 arasında ithalat vergisi uygulanıyor.
 
Birleşik Arap Emirlikleri, Umman gibi çöl ülkeleri, Suriye, Lübnan, Yemen gibi ülkelere vergi avantajı sayesinde onbinlerce ton Ayçiçek yağı gönderirken, Türkiye gibi bir Ayçiçek ülkesinin payının olabileceğinden daha düşük seviyelerde olması üzücü. Türk-Arap Birliği ilişkilerinde gelinen noktanın, hem Ayçiçek yağı hem de tüm gıda üreticisi ve ihracatçısı firmalarımız için avantaja dönüştürülmesi için Dışişleri ve Ekonomi Bakanlıklarımızdan Türk Ayçiçek yağına uygulanan vergi oranının 0’a ya da en düşük seviyeye indirilmesi için gerekli çalışmaları başlatmalarını ve ihracatçılarımızın önünün açılmasını istiyoruz “ 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
02.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Türk Ayçiçek yağı, vergide adaletsizlik
Link: Türk Ayçiçek yağına vergide adaletsizlik
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız