Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Şubat 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Ayçiçeği »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Çerez sanayi
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Bölgeye özel ürün için GÜBRETAŞ Konya’da Tarla Günü etkinliği düzenledi

Geliştirilen özel ayçiçeği gübresi yüksek bir verim sağladı.

Sektörde sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken GÜBRETAŞ, “Bilinçli Üretici Kazanır” başlıklı eğitim, bilinçlendirme ve deneme ekimleri kapsamında organize ettiği bu yılki ilk Tarla Günü etkinliğini Konya’da gerçekleştirdi.

Tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırmak hedefiyle bitkiye ve bölgeye özel gübreler üreten GÜBRETAŞ, İç Anadolu Bölgesi’ndeki ayçiçeği tarımı için geliştirdiği özel ürünü Altınekin’de test etti. Deneme ekimi sonuçları tarla günü etkinliğiyle bölgedeki üreticilerle paylaşıldı.

GÜBRETAŞ, son yıllardaki çalışmalarıyla ar-ge alanında da öncülüğünü devam ettiriyor. Tarımsal üretimde dengeli besleme ile verim ve kaliteyi artırmak amacıyla ar-ge çalışmalarını sürdüren GÜBRETAŞ, İç Anadolu Bölgesi için geliştirdiği özel ayçiçeği gübresini Konya’nın Altınekin ilçesinde test etti. Toprak analiz sonuçlarına göre bölgeye özel geliştirilen gübrenin kullanıldığı 10 dekarlık arazide uygulanan deneme ekiminin sonuçları, düzenlenen Tarla Günü etkinliğinde bölge çiftçileri ile paylaşıldı.

Altınekin ilçesinin Kızboğan Yaylası Mevkii’nde 14 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilen etkinliğe GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta ve Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan’ın yanı sıra Konya Vali Yardımcısı Erol Özkan, Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği Müdürü İsmail Ezgin ile bölgedeki ziraat mühendisleri ve üreticilerden oluşan yaklaşık 700 kişi katıldı.

Etkinlikte konuşan Genel Müdür Osman Balta, GÜBRETAŞ’ın sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında bir yandan her yıl yüzlerce noktada iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmaya yönelik eğitim toplantıları gerçekleştirirken, diğer yandan şirketin Türkiye Toprak Verimliliği Haritası projesi sayesinde yüksek verimlilik sağlayan bölgeye ve bitkiye özel gübreler geliştirdiklerini söyledi. Sektörde en geniş ürün çeşitliliğine sahip GÜBRETAŞ’ın ülke tarımına değer katma çabasıyla büyüdüğünü belirtti.
Tarımsal üretimde yüksek verim ve kaliteyi elde etmek için çiftçilere mutlaka toprak analizi yaptırmalarını tavsiye eden Osman Balta, İç Anadolu Bölgesi için geliştirilen yeni ürünün deneme ekiminde bunu uygulayarak güzel bir ortaya konulduğunu söyledi.

Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar ise Konya’nın Türkiye’nin hububat ambarı olarak bilindiğini ifade ederek, “Son yıllarda çiftçilerin yüksek gayret ve çalışmalarıyla, teknik ve teknolojik destek sağlayan üniversiteler, firmalar ve Tarım Bakanlığı’nın yoğun çabalarıyla ilimiz bir hububat ambarı olmaktan öte aynı zamanda bir protein ambarı ve yağ deposu olma özelliğine kavuştu. Türkiye’nin en fazla yağlık ayçiçeği üreten ili ve bölgesi Konya. Bunu başaran çok çalışkan, emektar çiftçilerimizi tebrik ediyorum. Bunun yanında kamunun, özel sektörün ve çiftçinin birlikte hareket ettiği bir yapıyla bu yapı taçlanmakta. Hem bakanlık olarak bizler, hem firmalarımız, ayrıca çiftçilerimiz, daha fazla nasıl üretiriz, daha fazla yüksek verimi nasıl alırız ve bu ülkeyi nasıl kalkındırırız çabasının hesabı ve hedefi içindeler” dedi.


Pilot bölge olarak Konya’da yapılan deneme ekiminin sonuçları memnuniyet verici

Etkinlikte deneme ekiminin aşamaları ve sonuçları hakkında bilgiler veren GÜBRETAŞ Bölge Müdürü Hakan Leventoğlu, İç Anadolu bölgesinde ayçiçeği üretiminin son yıllarda hızla arttığını belirtti. Hakan Leventoğlu şunları söyledi: “Bölgedeki gelişmeyi değerlendiren şirketimiz, pilot bölge olarak seçtiği Konya’da özel geliştirdiği ürünü test etti. Uzman ziraat mühendislerimiz tarafından oluşturulan bitki besleme programında 13.18.15+2(MgO)+10 (SO3) deseninde formüle edilmiş taban gübresi kullanıldı. Yüksek verimle birlikte ayçiçeğinde kalite kriteri olan yağ oranında artışı hedefleyen bu gübre, bölgede bugüne kadar kullanılan alternatif ürünlerden farklı özellikler içeriyor. Genellikle klasik ürünler en fazla 3 bitki besin maddesi içerirken GÜBRETAŞ’ın özel ürünü ayçiçeği bitkisinin ihtiyacı olan 5 farklı besin maddesini dengeli olarak bünyesinde içeriyor.”


Tarımda maksimum verim ve kalite için GÜBRETAŞ, bölgenin toprak yapısına göre özel gübreler geliştiriyor

Türkiye yağlı tohumlar ihtiyacını yurtiçi üretimden karşılayamadığı için her yıl yaklaşık 3 milyar TL’lik ithalat yapıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı cari açığın düşürülmesi çerçevesinde yurtiçinde yağlı tohum üretimini artırmak amacıyla yerli üreticiyi destekliyor. GÜBRETAŞ, bu bağlamda bitkiye özel gübreler geliştirerek verim ve kalitenin arttırılması hedefiyle çalışmalar yürütüyor.

Ar-ge çalışmalarıyla formüle edilen bitkiye ve bölgeye özel ürünler dengeli besleme ile verim artışı sağlıyor. Bölgeden alınan toprak numuneleri analiz edilerek toprak yapısı belirleniyor. Toprak yapısının yanı sıra bitkinin ihtiyacı da dikkate alınarak özel gübre deseni tespit ediliyor. Özel ürün kullanılarak oluşturulan dengeli bitki besleme programı tarla koşullarında deneniyor.

Gübre miktarını üreticilerin alışkanlıkları değil, bitkinin isteği ile toprağın yapısı belirliyor. Böylece kullanılan her birim bitki besin maddesinden maksimum fayda elde edilerek girdi maliyeti azaltıyor ve yetiştirilen bitkiden maksimum verim elde ediliyor.
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: GÜBRETAŞ, Geliştirilen özel ayçiçeği gübresi, yüksek bir verim sağladı, ayçiçeği, verim, gübre
Link: GÜBRETAŞ Konya’da Tarla Günü etkinliği düzenledi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız