Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 23 Şubat 2020 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Ayçiçeği »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Ticaret-Pazarlama
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Çerez sanayi
 Yağ sanayi
 Yem sanayi
 Biyodizel
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Ayçiçeğinin verimi de fiyatı da düştü

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde kuraklığın vurduğu çiftçinin ürettiği ayçiçeğinin fiyatı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50’ye yakın bir düşüş göstererek kalitesine göre 2 lira ile 3,5 lira arasında değişen fiyatlarda alıcı buluyor.

Elbistan çiftçisi, kurtarıcı gözüyle baktığı çerezlik ayçiçeğini de umduğu fiyatı bulamamaktan dertli. Bu yıl yaşanan kuraklık, sadece hububatı değil başta ayçiçeği olmak üzere diğer ürünlere de zarar verdi. Geçtiğimiz yıl fiyatı tavan yapan ayçiçeği hem fiyat hem kalite hem de verim açısından bekleneni vermeyince çiftçiler de kara kara düşünmeye başladı.
 
Mevsim şartlarının etkisi ile tüccarın özellikle aradığı dolgunluk ve dane büyüklüğüne ulaşamayan ayçiçekleri, çiftçinin zora girmesine neden oldu. Şimdilerde çiftçiler, Eylül ayı başından itibaren hasat etmeye başladıkları ayçiçeklerini satabilmek amacıyla römorklar ve poşetlerle alım yapan firmalara götürse de umduğu fiyatla karşılaşamıyor. İç oranı ve dış büyüklüğü aranılan özellikte olmayan ayçiçekleri alıcılar tarafından tercih edilmezken çiftçiler ise kuraklık nedeniyle ayçiçeğindeki doluluk oranının düşük kaldığını belirtiyorlar.
 
1990’lı yıllardan itibaren Elbistan çiftçisinin ekimine başladığı ve ekim alanının 10 binlerce dönüme ulaştığı ayçiçeğinin fiyatı 2013 yılında neredeyse tavan yaptı. Kilosu 5 liranın üzerinde satılan ayçiçeği çiftçinin yüzünü güldürdü. Bu yıl da ekim alanı artan ve 5-10 bin ton arasında bir rekolte beklenen ayçiçeğinde yüksek fiyat düşüncesi kuraklık ve diğer mevsimsel özellikler dolayısıyla gerçekleşmedi. Azalan su kaynakları nedeniyle ürününü zamanında ve tam olarak sulayamayan çiftçinin asıl zararı hasat sonunda ortaya çıktı. Hemen her yıl dönüme 250-300 kilogram ürün alan çiftçi, bu yıl 100-150 kilogram ayçiçeği elde edebildi. Verim düşüklüğü ayçiçeğinin fiyatını belirlemedeki 2 kriteri de etkiledi. İç oranı ve dış büyüklüğüne göre alım yapan tüccarlar, şimdilik bu kriterlere uyan ürünlerin alımını yapıyor. Çiftçinin getirdiği ayçiçekleri, alım merkezlerinde analize tabii tutuluyor. Kriterleri taşıyan ayçiçekleri 3 lira ile 3,5 lira arasında alınıyor. Kriterlere uymayan ayçiçekleri ise daha düşük fiyatlardan alıcı buluyor.
 
Ayçiçeği alım merkezlerinin önünde traktörleri ile uzun kuyruklar oluşturan çiftçiler ise, fiyatların düşüklüğünden yakınıyor. 2014 yılında yaşanan kuraklığın ayçiçeğini de standartların üzerine çıkmasını engellediğini savunan çiftçiler, ayçiçeğinin bu yıl alıcıların istediği özelliğe ulaşamadığını belirtiyorlar. Tüccarın alım yaparken bu noktayı da gözetmesini isteyen çiftçiler, “Bu rakamlarda ürünümüzü sattığımız zaman masraflarımızı bile karşılayamıyoruz. Bu yıl daha fazla masraf ederek ürün hasat ettik. Geçtiğimiz yılki fiyatları bile bulamıyoruz. Alıcılar şu an belli özellikte olan çekirdekleri alıyorlar. Ama çiftçinin elinde bu özellikte çekirdek çok az. Beklentilerimiz fiyatların yükselmesi ve alımın fazlalaşması” şeklinde konuştular. 
 
 
 
 
 
 
 
(İHA)
 
 

Ekleme Tarihi
15.09.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: yçiçeği, fiyat, kahramanmaraş
Link: Ayçiçeğinin verimi de fiyatı da düştü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız