Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 21 Ocak 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Yerfıstığı  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Yağ sanayi
 Yemeklik yerfıstığı
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


Antalya'da Tarımsal Üretimin Değeri 8,6 Milyar Lirayı Aştı

Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dallı: "Antalya'nın 2002 yılında 1 milyar 817 milyon lira olan tarımsal üretim değeri 2012 yılında yüzde 373 artışla 8 milyar 605 milyon liraya ulaşmıştır."

Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, kentte 2002 yılında 1 milyar 817 milyon lira olan tarımsal üretim değerinin 2012 yılında 8 milyar 605 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan Dallı, son yıllarda stratejik önemi ve değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün, her türlü zor koşullarda büyük emekler veren çiftçiler ile büyümeye devam ettiğini kaydetti.

Dallı, örtü altı tarımı ve yıl boyu yurt içi ve yurt dışı pazarlarına sunduğu ürünlerle tarımın başkenti olan Antalya'nın 2002 yılında 1 milyar 817 milyon lira olan tarımsal üretim değerinin 2012 yılında yüzde 373 artışla 8 milyar 605 milyon liraya ulaştığını ifade etti.

Türk tarım sektöründe sahip olduğu konumu, ürün çeşitliliği ve tarımsal üretim değeri ile Antalya'nın Türkiye'de ilk sırayı elde ettiğini vurgulayan Dallı, açıklamasına şöyle devam etti:

"Antalya'da tarımının gelişmesine ve büyümesine katkı sağlayan 152 bin 135 çiftçi ailesi bulunmaktadır. Aile çiftçiliği tüm dünyada tarımın en etkin birimi olarak kabul edilmektedir. Aile temelli tüm tarımsal faaliyetler aile çiftçiliği olarak nitelendirilmektedir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün önerisi üzerine 2014 yılı Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı olarak ilan edilmiştir. Yılın temel amacı açlık ve yoksullukla mücadele ve doğal kaynakların korunması açısından aile çiftçiliğinin öneminin vurgulanmasıdır. Bu vesileyle Türkiye ve Antalya tarımının gelişmesinde çok büyük katkısı olan ve önümüzdeki yıllarda da bu başarıyı devam ettireceğine inandığım tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlarım." - Antalya
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
14.05.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Antalya'da Tarımsal Üretimin Değeri, 8,6 Milyar Lirayı Aştı
Link: Antalya'da Tarımsal Üretimin Değeri 8,6 Milyar Lirayı Aştı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız