Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 27 Ocak 2021 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Yerfıstığı  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Yağ sanayi
 Yemeklik yerfıstığı
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 Diğer
 


TZOB: Yer fıstığı rekoltesi düştü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl maliyet nedeniyle üreticinin alternatif ürünlere yönelmesi nedeniyle, yer fıstığında rekoltenin yüzde 13-14 düşüşle 120-122 bin ton dolaylarında kalacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, yer fıstığında 2004-2013 döneminde ekim alanının da üretimin de verimin de arttığını, 2004 yılında 80 bin ton yer fıstığı üretiminin, 2013 yılına kadar yüzde 76,6 artarak 141 bin 264 tona çıktığını, bu dönemde ekim alanlarının yüzde 54, verimin yüzde 15 arttığını belirtti. Şemsi Bayraktar, 2013 yılında 39 milyon 810 bin ton olan dünya toplam yer fıstığı üretiminin, yüzde 1,5 oranında azalarak Eylül ayı tahminlerine göre, 2014 yılında 39 milyon 190 bin tona indiğini bildirdi. Türkiye’de, 17 ilde yer fıstığı üretilmesine rağmen, Adana ve Osmaniye’nin toplam üretimin yüzde 78’ini karşıladığına dikkati çeken Bayraktar, “Adana toplam 68 bin 375 ton üretimle ilk, Osmaniye, 42 bin 113 ton üretimle ikinci sırada bulunuyor. Bu illerimizi Kahramanmaraş, Aydın, Antalya ve Mersin illeri takip ediyor.” dedi.

"MALİYET NEDENİYLE YAĞ SANAYİİNDE KULLANILAMIYOR"

Yer fıstığının Türkiye’de 90 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen ekim, hasat ve harman teknolojisinin henüz yeterince gelişmemiş olduğunu, bunun maliyetleri yükselttiğini, yer fıstığının yağ sanayinde değerlendirilememesine yol açtığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bu durum üretim artışını sınırlıyor. Yer fıstığı üretiminde makineleşmenin henüz yeterince gelişmemiş olması, bu ürünün üretim maliyetinin diğer yağlı tohumlu bitkilere nazaran daha yüksek olmasına neden oluyor. Yüksek maliyet nedeniyle yağ sanayinde değerlendirilemeyince, yer fıstığı ülkemizde çerez olarak tüketiliyor, çerez olarak ihraç ediliyor. Bileşiminde yüzde 45-55 yağ, yüzde 20-25 protein, yüzde 16-18 karbonhidrat, yüzde 5 mineral madde bulunuyor. Doğanın bizlere sunduğu değişik güzelliklerden biri olan yer fıstığı, meyvelerini toprak altında meydana getirmesiyle diğer ürünlerden ayrılıyor. Meyveleri fosforca zengin bir ürün. Aynı zamanda zengin bir B vitamini kaynağı. Az miktarda da A, C, D ve E vitaminlerini bünyesinde topluyor. Özellikleri itibariyle yer fıstığı insan sağlığına ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunabilecek bir ürün. Yer fıstığı yağı yemeklik olarak katı ve sıvı halde tüketilebildiği gibi balık konserveciliğinde, bisküvi, pasta, şekerleme ve sabun yapımında da kullanılıyor. Daneleri ezilmek suretiyle fıstık ezmesi yapılıyor. Yer fıstığının hayvan beslenmesinde de önemi büyük.”

Bu üründe üretim alanlarının artması için mekanizasyon sorununun çözümlenmesi gerektiğini bildiren Bayraktar, “Mekanizasyon sorununun çözülmesiyle maliyetler düşecek, ekim alanları ve üretim yükselecek. GAP bölgesinde büyük bir potansiyel var.” ifadesini kullandı. 
 
 
 
 
 
(CİHAN)
 
 

Ekleme Tarihi
20.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: TZOB, Şemsi Bayraktar, yer fıstığı, rekolte
Link: TZOB: Yer fıstığı rekoltesi düştü
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız