Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 28 Eylül 2020 Pazartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Fasulye, Bezelye  »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 Tohum-Çeşit
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 Taze fasülye-bezelye
 Kuru bakliyat
 Konserve sanayi
 İhracat-İthalat
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer
 


Pamuk üreticisine kredi

Türkiye İş Bankası, Egeli pamuk üreticilerine lisanslı depoya teslim ettiği ürünün karşılığı olarak buradan aldıkları elektronik senet tutarının yüzde 70’ine kadar kredi sağlıyor.

Türk bankacılığı KOBİ’lere kredi sağlarken sektörlere uygun paketler hazırlıyor. Türkiye’nin en büyük bankalarından Türkiye İş Bankası da Ege Bölgesi’nde üretim yapan pamuk üreticileri için Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) karşılığında kredi kullandırmaya başladı. Bu kapsamda pamuk üreticileri ve tüccarlar lisanslı depoya teslim ettiği ürünün karşılığı olarak lisanslı depodan aldıkları elektronik senet tutarının yüzde 70’ine kadar krediyi İş Bankası’ndan alabiliyor.

Kredinin kullanılabilmesi için süreç şu şekilde çalışıyor: Üretici veya tüccarlar tarafından toplanan pamuk, lisanslı depo olarak hizmet veren Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ’ye (ELİDAŞ) bırakılıyor. Yetkili laboratuvarlar kalitesine göre sınıflandırdıkları pamuğun ELÜS cinsinden değerinin belirlenmesini sağlıyor. ELİDAŞ, depolanan ürünlerin mülkiyetini temsil eden ve üzerine rehin tesis edilebilen, aynı zamanda teminat olarak İş Bankası’na verilebilen ELÜS üreterek, kayıt için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) bildiriyor. Söz konusu elektronik ürün senetlerinin İzmir Ticaret Borsası’nda satışı da mümkün olabiliyor.

Her bir müşteri için yaratılan ELÜS’lerin karşılığında, müşterinin İş Bankası nezdindeki yatırım hesabına bloke konularak, senedin temsil ettiği miktara karşılık gelen tutarın azami yüzde 70’ine kadar kredi kullandırılabiliyor. İş Bankası’nın senet üzerindeki rehini kaldırmasının ardından, üretici veya tüccar ürününü satarak kredinin geri ödemesini gerçekleştiriyor.

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) nedir?

Yeni finansal enstrümanlardan biri olan ‘Elektronik ürün senedi’ Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı’ndan (ESHS) elektronik imza yetkisi almış lisanslı depo işletmesi tarafından, MKK’dan temin ettiği arayüz aracılığı ile basılı ürün senedi hükmünde olmak üzere oluşturulan ve ilgili tarafların sınırlı yetkiler dâhilinde erişim ve değiştirme hakkına konu olan elektronik kaydı ifade ediyor.
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
23.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Pamuk üreticisine, kredi, pamuk, tarımsal destek, İŞ Bankası
Link: Pamuk üreticisine kredi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız