Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 29 Mayıs 2022 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  Diğer Tarla Bitkileri  »  BASINDAN MAKALELER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Örgütler
 İlaç-Gübre
 Mekanizasyon-Sulama
 Yetiştirme teknikleri
 İyi tarım uygulamaları
 Organik üretim-ürün
 Hasat-Depolama
 İşleme-Paketleme sanayi
 Kaba yem-Silaj
 İhracat-İthalat
 Ticaret-Pazarlama
 Araştırma-Geliştirme
 Kamu çalışmaları
 Destek ve teşvikler
 GDO
 Diğer


Osman AROLAT / AROLAT'tan


TİM’e göre 2023’ün 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için yol haritası


osman.arolat@dunya.comTürkiye İhracatçılar Meclisi TİM, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için reel sektör kamu işbirliği içerisinde atılması gereken adımları ve engel olacak konuları saptayarak, denetimli bir yol haritasına bağlı, kontrolü bir yürüyüşü gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Bunun için Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) bünyesinde oluşturulan 10 teknik komite bu yıl ve gelecek yıl için sektörlerce önerilen 100 eylemi belirledi. Bu öneriler arasında en çarpıcı olanı, AB’nin üçüncü ülkelerle gerçekleştirdiği serbest ticaret anlaşmalarının baskısının azaltılması için AB ile 1996’dan bu yana yürüttüğümüz Gümrük Birliği’nin serbest ticaret anlaşmasına dönüştürülmesi talebi olarak gündeme geldi.

TİM’in yol haritasının işlemesi konusundaki önerisi ise şöyle:

YOİKK bünyesinde oluşturulan 10 teknik komite 26 sektörün önüne engel olabilecek konuları saptayıp, bunların aşılması için eylem planları oluşturacaklar. YOİKK’ in belirlediği sonuçlar 6 ayda bir müsteşar ve yardımcılarının üyesi olduğu Yönlendirme Komitesi’nde ele alınacak. Ayrıca Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyesi bakanların katılmasıyla gelişmeler sürekli izlenip denetim altına alınacak. Böylece yol haritası içerisindeki gelişmeler sürekli izlenip, denetim altına alınmış olacak.


2014-2015 eylem önerilerinde AB Gümrük Birliği’nin serbest ticaret anlaşmasına dönüştürülmesinin yanı sıra “Pamuğun stratejik hammadde olarak konumlanması” gibi öneriler de yer alıyor. Şüphesiz bu önerinin doğru uygulanması, tekstil-hazır giyim sektöründe hammadde ihtiyacımız için, her yıl 1 milyon ton pamuk ithalatı yapmamızı azaltacak önlemlerin hayata geçmesine yol açacaktır.

2023 ihracat hedefleri açısından 26 sektörden beklentilere baktığımızda şu sonuçlar öne çıkıyor:

-2023 yılında 4 sektörün ihracatlarının 50 milyar doları aşması hedefl eniyor. Otomotivin hedefi 75 milyar dolar olarak belirlenirken, hazır giyim için 60 milyar dolar, kimya sektörü 50 milyar dolar, makine sektörü için ise 50 milyar dolarlık ihracat hedefl eniyor. Bu dört sektörün 500 milyar dolarlık 2023 ihracatının yüzde 47’sini gerçekleştirmesi bekleniyor.

-26 sektörden sadece 4’ünün yıllık ortalama ihracat büyümelerinin yüzde 10’un altında olacağı tahmini yapılırken, 4 sektörün yıllık ihracat artışlarının yüzde 20’nin üzerinde olacağı belirtiliyor. Bunlardan süs bitkilerinde yıllık artış yüzde 20.6, makine sektöründe yüzde 24, zeytin ve zeytinyağında yüzde 24.1 ve sSavunma sanayii ve havacılık sektöründe yüzde 33.5 olarak tahmin ediliyor.

TİM bu denetimli ve kontrollü yol haritasının uygulanabilmesi halinde 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. 2003 -2012 döneminde 26 sektörün yıllık ihracat artışının yüzde 14 olduğu bilgisi verilirken, 2009- 2023 döneminde ihracat artışının yıllık ortalama 14.3 olmasının hedefine ulaşılmasını sağlayacağının altı çiziliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
18.06.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: TİM’e göre, 2023’ün 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için, yol haritası
Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız