Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Üreticiler "beyaz altın" fiyatından şikayetçi

Pamuk fiyatlarının hızla düşmesinden şikayet eden Aydın Ziraat Odası Başkanı Posacı, "Türkiye ve dünya için stratejik bir ürün olan pamuğun geleceği çok iyi durumda değil" dedi.

AYDIN - Aydın'da incirden sonra çiftçilerin en çok tercihi ettiği ikinci ürün olan pamuk fiyatının, bu yıl istenilen düzeyde olmaması nedeniyle üreticilerin zor durumda olduğu bildirildi.

Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, pamuk hasadı sezonuna sancılı girildiğini söyledi. Girdi maliyetlerinin yüksekliğini, pamuk fiyatlarının düşüklüğü, primin yetersizliğini her fırsatta dile getirdiklerini belirten Posacı, pamuk üreticilerinin ancak borcu kadar pamuğu satmasını önerdi.

Bir yıl boyunca alın teriyle üretim yapabilmek için çalışan çiftçilerin hasat dönemi geldiğinde kötü bir sürprizle karşılaştığını anlatan Posacı, "Pamuk fiyatları hızla düştü. Fiyat düşüklüğü sadece çiftçiye değil, maalesef tüm Aydın halkına yansıyor. Türkiye ve dünya için stratejik bir ürün olan pamuğun geleceği çok iyi durumda değil" dedi.

Posacı, Aydın'da pamuk üretiminin Türkiye’de Güneydoğu Anadolu’dan sonra ikinci sırada olduğuna dikkati çekerek, “Aydın’da yaklaşık 51 bin hektarda pamuk üretimi yapılmaktadır. Bunun yaklaşık 36 bin hektarı Söke Ovası’nda yapılıyor” dedi.

İncirliova’nın Hacıaliobası’nda pamuk üreticiliği yapan çiftçilerden Metin Tufan, "beyaz altın" diye bilinen pamuğun kendileri için artık bu sıfatını kaybettiğini söyledi.

Hacıaliobası Mahalle Muhtarı Ali Kaykı da pamuk üreticisinin geleceğinden kaygılı olduğunu belirtti. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
12.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Söke Ovası, Rıza Posacı, pamuk hasadı
Link: Üreticiler 'beyaz altın' fiyatından şikayetçi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız