Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Çin kotası 'beyaz altın'ı vurdu

Dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı Çin'in, bu yıl kota getirerek pamuk alımını azaltması Türkiye'de de fiyatları düşürdü.

İZMİR - Dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı Çin'in bu yıl pamuk ithalatına kota getirerek pamuk alımını azaltması tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de pamuk fiyatlarını düşürdü.

Güneydoğu Anadolu, Çukurova ve Ege Bölgesi'nde pamuk hasadı devam ediyor. Geçen yıl Türkiye'de 550 bin ton üretilen pamuğun, üreticisine "para kazandırması" nedeniyle bu yıl pamuk ekim alanları genişlediği ve pamuk rekoltesinin 750 bin tonun üzerinde beklendiği ifade edildi.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz yaptığı açıklamada rekolteki bu artışa karşın, fiyatların üreticinin beklediği düzeyde gerçekleşmeyeceğini savundu.

Piyasaya Çin yön veriyor

"Bu sene ne yazık ki geçen seneden kötü olacak" diyen Kocagöz, pamuk fiyatlarının düşük olmasına dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı Çin'in mevcut pamuk stoklarının fazla olması nedeniyle ithalata kota koyup mal alımını azaltmasının neden olduğunu belirtti.

Kocagöz, dünyada pamuk stoğunun yarısının Çin'in elinde olduğuna dikkati çekerek, "Çin'in 'bu yıl ben kendi stoğumu kullanacağım ithal etmeyeceğim' demesi fiyatları aşağıya çekmeye yetiyor" ifadesini kullandı.

Dünya emtia piyasalarında pamuğun kilogram fiyatının 77 centlerden 60 centlere doğru indiğine işaret eden Kocagöz, şunları söyledi:

"Bu iniş az değil, yüzde 20-25'lere denk geliyor. Geçen seneki fiyatlarla verimin iyi olması üreticiyi pamuğa yöneltti ve ekili pamuk alanımız arttı. Geçen sene 550 bin ton olan pamuk üretimimizin bu yıl 750 bin tona çıkmasını bekilyoruz. Hal böyle olunca hasat döneminde bir arz fazlası ortaya çıkıyor."

"Pamuk fiyatları çok düşük"

Kocagöz, Çin'in pamuktaki tutumu ve Türkiye'deki arz artışı göz önüne alındığında pamuk üreticisinin beklendiği fiyatların gerçekleşmeyeceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Pamuk üreticisi için tehlike çanlarının çaldığını söyleyebilirim. Şu anda ülkemizde ne yazık ki pamuk fiyatları çok düşük. Hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki pamuğa, dünyanın en ucuz pamuğu diyebiliriz. Şu an lif yani işlenmiş pamuğun kilogramı Güneydoğu'da 3,2, Ege Bölgesi'nde ise 3,6 lira civarında. Üreticinin eline geçen kilogram başına Güneydoğu'da 1,3 ile 1,6 lira arasında değişiyor. Geçen yıl bu rakamlar 1,6 ile 2 lira arasındaydı."

Kocagöz, Türkiye'nin pamuk veriminde Avustralya'nın ardından dünya ikincisi olduğunu belirterek, "Verimdeki bu başarı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın prim desteği olmasaydı Türkiye'de pamuk asla ekilmez" diye konuştu. 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
14.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: çin, pamuk, beyaz altın, kota, türkiye, etki
Link: Çin kotası 'beyaz altın'ı vurdu
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız