Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 17 Ocak 2021 Pazar
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Buğday stoğu 5 yılın en yüksek düzeyine ulaşacak

Son 5 yılın en yüksek düzeyine ulaşacağı tahmin edilen dünya buğday stoklarının, geçen sezona göre yüzde 4'lük artışla 195 milyon tona ulaşması bekleniyor.

BALIKESİR - Uluslararası Hububat Konseyi raporunda, dünya buğday üretiminin, 1 Temmuz 2014-30 Haziran 2015 tarihlerinde bir önceki döneme kıyasla 4 milyon ton artışla 717 milyon tona, tüketiminin ise 14 milyon tonluk yükselişle 709 milyon tona çıkacağı, stokların da 200 milyon tona yaklaşacağı öngörülüyor.

Konseyin, dünya hububat üretimine ilişkin raporundan alınan bilgiye göre, küresel buğday üretiminin, bu yıl temmuz ayı başından gelecek sene haziran sonuna kadar, bir önceki döneme nazaran 4 milyon ton artarak 717 milyon ton düzeyine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği (AB), Rusya, Ukrayna, Arjantin, Brezilya, Çin ve Hindistan için geçen sezondan daha iyi sonuçlar, Kanada, ABD, İran, Türkiye ve Avustralya'nın rekoltelerinde ise azalmalar bekleniyor.
 
Küresel buğday tüketiminin, aynı dönemde, geçen sezona göre 14 milyon ton yükselerek 709 milyon tona ulaşması ihtimali üzerinde duruluyor. Tüketimdeki bu artışta asıl etken, yüksek oranlarda beklenen yemlik kullanım gösteriliyor. Yemlik buğdayda 140 milyon tonluk üretim öngörüsünün, 2011-2012 sezonundaki 154 milyon tonluk rekor tüketimden sonra ikinci en yüksek değer olabileceği ifade ediliyor.

Gıda kullanımı 6 milyon ton artacak

Buğdayın insan gıdası olarak doğrudan kullanımının ise 6 milyon tonluk artışla 481 milyon tona ulaşacağı öngörülüyor. Gıda kullanımındaki bu artışa neden olarak Asya ve Afrika'da büyüyen talebin etkisi gösteriliyor.

Söz konusu dönemde dünya buğday ticaretinin 8 milyon ton azalarak 147 milyon ton düzeyinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Düşüşün, büyük çoğunluğunun Çin'in ithalatlarında beklenen azalmadan kaynaklanacağı belirtiliyor.

Dünya buğday stoklarının 195 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor

Dönem sonu dünya buğday stoklarının ise 8 milyon tonluk (yüzde 4) artışla 195 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu miktarın, son 5 yılın en yüksek düzeyini temsil ettiği vurgulanıyor.

Başlıca ihracatçıların (AB, ABD, Arjantin, Avustralya, Kanada, Kazakistan, Rusya ve Ukrayna) dönem sonu buğday stoklarının da 7 milyon ton artışla 60 milyon ton düzeyinde olacağı ifade ediliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
19.10.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: buğday, stok
Link: Beş yılın en yüksek düzeyine ulaşacak
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız