Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 05 Aralık 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Ankaralı çiftçilere aspir ve kanola çağrısı

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yapılan eğitim toplantısına katılan Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, çiftçilerden nadas alanlarında aspir ve kanola gibi yağlı tohum bitkileri ekmelerini istedi.

Polatlı’da bölgenin en önemli tarım ürünlerini oluşturan hububat, soğan ve şekerpancarı zararlıları ile mücadele yöntemleri hakkında çiftçilere eğitim verildi.

Programda ayrıca, biçerdöver operatörlüğü kurusuna katılanlara da sertifika verildi.

Toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Ankara İl Müdürü Muhsin Temel, Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Ankara İl Müdürü Muhsin Temel, Türkiye İstatistik Kurumu verilere göre Ankara’nın 7 tarım ürününde Türkiye birincisi, 5 tarım ürününde Türkiye ikincisi, 5 tarım ürününde de Türkiye üçüncüsü olduğunu belirterek bu başarıda emeği geçen Ankaralı çiftçilere teşekkür etti.

Polatlı’da özellikle kuraklığa dayanıklı ve sertifikalı tohumlukların kullanılmasının önemini vurgulayan İl Müdürü Temel, Polatlılı çiftçilerden nadas alanlarında aspir ve kanola gibi yağlı tohum bitkileri ekmelerini de istedi. Temel, “Türkiye’nin özellikle yağlı tohumlar konusunda büyük açığı var ve bu ihtiyacın bir kısmı da ithalatla karşılanıyor. Aynı zamanda bu bitkiler biyodizel üretiminde de kullanılıyor. Bundan dolayı nadasa bıraktığınız alanlarda aspir ve kanola ekimi yapmanızı istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından konunun uzmanları tarafından hububat zararlıları ile mücadele, pancar ve soğan yetiştiriciliği ve zararlıları konularında çiftçilere bilgiler verildi. Program, biçerdöver kurusuna katılan kursiyerlere sertifikalarının verilmesiyle sona erdi. 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
24.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: aspir, kanola, çiftçi, Ankara
Link: Ankaralı çiftçilere aspir ve kanola çağrısı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız