Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 05 Aralık 2020 Cumartesi
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


İç Anadolu'da aspir hasadı başladı

Kırşehir merkez ve ilçelerinde 12 bin 300 dekar arazide ekilen aspirin hasadı başladı.

KIRŞEHİR - Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem, geçen yıl 45 bin 500 ton olan aspir üretiminin bu yıl 76 bin tona çıkacağını belirterek, "Önümüzdeki sene ise 150 bin tona çıkacağını ümit ediyoruz" dedi.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Mucur ilçesine bağlı Şatıroğlu Mahallesi'nde "Aspir Tarla Günü" etkinliği düzenlendi.

Vali Özdemir Çakacak, Kırşehir'de 12 bin 300 dekar alanda ekilen aspir tarımının yaygınlaştırılması için tarla günü yaptıklarını söyledi.

Tarım alanlarını en iyi şekilde kullanmak için bir metrekarenin bile boş bırakılmaması gerektiğini vurgulayan çakacak, "Enerji ve yağ açığının giderilmesi tarımsal üretim yapılmasıyla mümkün olur. Enerji ithalatımız varsa biz yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek durumundayız. Hem bu açığımızı kapatırız, hem de cari açığı kapatırız. Sadece nadasa bırakılan alanlara aspir ekilmesiyle 50 bin ton yağ, 150 bin ton aspir elde edebiliriz" diye konuştu.

Prof. Dr. Fikret Akınerdem ise Kırşehir genelinde bu yıl aspirde verimli bir hasat beklediklerini ifade etti.

Aspirin hem gıda hem de enerji sektöründe kullanılan önemli bir bitki olduğunu vurgulayan Akınerdem, geçen yıl 45 bin 500 ton olan aspir üretiminin bu yıl 76 bin tona çıkacağını, önümüzdeki sene ise 150 bin ton olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Aspir üretiminin Türkiye için önemine değinen Akınerdem, şöyle konuştu.

"Bizim yağ açığımız var, bunu parasal karşılığı 4,5 milyar dolar. Enerji açığımızın karşılığı ise 60 milyar dolar. Peki bizim bunu karşılayacak hiç mi gücümüz yok? Bizim ülke olarak 5 milyon hektar boş alanımız var. 5 milyon hektar tüm Macaristan'ın toprak alanından yüzde 25 daha fazla. Bunlar boş, her sene ekilmiyor. Çünkü yağışlar az. Yeraltı kaynakları ise sınırlı. Özellikle bu bölgede bulunan Kızılırmak arpayı mı sulasın, mısırı mı sulasın, şeker pancarını mı sulasın? Onun için su olamayan yerde aspire yönelmemiz gerekiyor."

Konuşmaların ardından Vali Çakacak, biçerdövere binerek aspir hasadını başlattı. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
20.08.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: aspir, hasat, İç Anadolu
Link: İç Anadolu'da aspir hasadı başladı
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız