Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 06 Mayıs 2021 Perşembe
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  GÜNLÜK » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri

 Rusya’nın 130 yılın en sıcak ve kurak yazının buğday rekoltesindeki kaybı görmeden stoklarını piyasaya sürmeyeceğini söyleyerek buğday ihracatını yıl sonuna kadar yasaklaması, fiyatları adeta çıldırttı. Dün 5.000 bushel’lik (yaklaşık 136 ton) Aralık teslim kontratlarında bushel fiyatı 7.80 dolara kadar yükseldi. 
Rusya’da bu yılın rekoltesinin yüzde 19 azalarak 50 milyon tona gerileyeceği ve ihracatın da yüzde 23 azalarak 14 milyon tona düşeceğini tahmin ediliyormuş. Önceki beklenti 18.2 milyon tondu. 

11 Haziran’daki 4.28’den başlayan yükseliş son 39 işgününde 7.80 dolara kadar yükseldi ki bu da yüzde 102’lik bir artış anlamına geliyor. Böylesi bir kârı görenlerin bir kısmının satışlarıyla fiyatlar 8.25’e kadar gerilese de bundan sonraki seyrinde Ukrayna başta olmak üzere diğer buğday ihracatçısı ülkelerin benzer “yasak” kararı alıp almayacakları önemli rol oynayacak. 

Buğday şimdilik beraberinde mısır ve soya fasülyesi kontratlarını yukarı götüremiyor. Ancak bu hiçbir zaman olmayacak demek değildir. Özellikle de son spekülasyonda yer almış ve kâr etmiş olan fonlar bir süre sonra buğdaydaki kârlarını realize edip diğer tarımsal emtia kontratlarına girebilir ki bu şimdilik yüksek bir olasılık. 
Buğdayın küresel fiyatlarının yükselmesi ister istemez bizdeki buğday-un-ekmek fiyatlarını mutlaka “vuracaktır”. Ama az ama çok... Zira dahilde işleme rejimi çerçevesinde buğday ithal edip un ihraç eden işletmeler aracılığıyla (TMO’nun piyasa yapıcılığına rağmen) yerel fiyatlarla, küresel fiyatlar arasında “geçiş” olacaktır.

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=11.11.2007&Newsid=321761&Categoryid=4&wid=104

Ekleme Tarihi
07.08.2010
Ekleyen Kişi
Kemal Erdoğan

Paylaş | |

>> Arşiv İçin Tıklayınız