Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 19 Ocak 2021 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Türkiye Organik Pamuk Üretiminde Marka Olabilir

Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürü Öztürk: "Organik pamuk üretimine sahip çıkıp, bilinçlendirme sağlanabilirse, kısa sürede organik pamukta Türkiye olarak marka olmamız mümkündür"

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organik tarımın, üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim yöntemi olduğunu belirtti.

Organik tarımla toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, toprak, hayvan ve insan sağlığını korumanın da amaçlandığını vurgulayan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Organik pamuk konvansiyonel pamuğa göre tamamen doğal yöntemlerle üretilmekte, herhangi bir kimyasal ve suni gübre kullanılmayarak, sürdürülebilir tarıma imkan sağlamaktadır. Bugün dünyada organik pamuk pazarları giderek büyümekte ve 1990 yıllarından itibaren tekstil ve konfeksiyon ürünlerinde organik pamuk kullanımı hızla artmaktadır. Organik pamuk kişisel bakım ürünleri (makyaj temizleme ürünleri, pudra ponponları, pamuklu çubuklar), sağlık ürünleri, çocuk giyim eşyaları ve aksesuarları, havlu, bornoz, battaniye ve yatak takımları gibi ürünlerde kullanılmaktadır."

"Organik pamuk denilince akla Türkiye gelmelidir"


Türkiye'nin, organik pamuk üretimi için dünyada en uygun şartlara sahip olduğuna dikkati çeken Öztürk, "Organik pamuk üretimine sahip çıkıp, bilinçlendirme sağlanabilirse, kısa sürede organik pamukta Türkiye olarak marka olmamız mümkündür. Bunun içinde dünyada organik pamuk denilince akla Türkiye gelmelidir. Şu anda ülkemiz dünyanın en büyük organik pamuk üreticisidir. konvansiyonel pamuk üretiminde dezavantaj olarak görülen şartları, organik pamuk üretimiyle avantaja çevirebiliriz. Pamuk üretiminde tarım işletmelerinin küçük olması, organik pamuk üretimi için bir şanstır. Küçük pamuk üreticilerimizin varlıklarını sürdürmeleri organik pamukla mümkündür" diye konuştu.

"Türkiye'de GDO'lu pamuk tarımı yapılmamış"

Büyük pamuk üreticisi devletlerde makineli hasat yapıldığını, makineli hasat için bazı kimyasalların kullanılması gerektiğini de ifade eden Öztürk, şöyle devam etti:

"Bu uygulama organik tarımı imkansız kılmaktadır. Ülkemizdeki küçük işletmelerde elle toplama organik tarım için bir avantaj oluşturmaktadır. Yabancı otların çapalama ile yok edilmesi organik tarımın şartlarından olup, ülkemizde çapalama işlemi pamuk üretiminde yapılan bir kültürel işlemdir. Ülkemizde yetiştirilen pamukların verimi yüksek ve elyafı çok kalitelidir. Ülkemizin, dünyanın en büyük organik pamuk pazarı Avrupa'ya yakın olması da ülkemiz için bir artı oluşturmaktadır." - Aydın
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
09.01.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Türkiye, Organik Pamuk Üretiminde, Marka Olabilir, organik pamuk, pamuk, organik
Link: Türkiye Organik Pamuk Üretiminde Marka Olabilir
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız