Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 25 Kasım 2020 Çarşamba
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Kanola Bu Yıl Trakya Çiftçisinin Yüzünü Güldürecek

TEKİRDAĞ (İHA) - Çiftçiler Trakya’da bu yıl 90 bin dekar kanola bitkisi ekti. Trakya'nın iklim yapısına uygun ve her geçen gün yaygınlaşan kanolada iyi bir rekolte beklentisi sürüyor.
 
Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde Önder Danışmanlık Derneği Başkanı Mehmet Çıkrıkçılı yaptığı açıklamada, Trakya’da gerek devlet tarafından verilen desteklemeler ve gerekse kumsal arazilerde de ekilebilen kanola bitkisinin çiftçiler tarafından çok tutulduğunu ifade etti.
 
Kanolanın Trakya yöresinin iklimine uygun yapısıyla Trakya’da ekiminin her geçen yıl yaygınlaştığına dikkat çeken Çıkrıkçılı, "Derneğimiz ve görevli ziraat mühendislerimiz tarafından yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda son yıllarda ekimi giderek artan kanola bu yıl Trakya genelinde çiftçiler arasında sözleşmeli olarak 90 bin dekara ulaşmıştır. Hayrabolu yöresinde ise bu oran 14 bin dekardır. Bu yıl ekim şartları ve yağışların kanola bitkisine çok iyi geldiği ve iyi bir rekolte beklentisi sürüyor" dedi.

Çıkrıkçılı, bu yıl kanola ekimi, çıkışı ve gelişimi için uygun ortam oluştuğunu, kontrollerin ilaçlama ve gübreleme programlarının kontrollerinin dernek ziraat mühendisleri tarafından yapıldığını belirterek, "Kanolada yıl şartlarına göre gelişim normal gözlemlenmekte, yapılan uygulamalarla sözleşmeli ektirdiğimiz alanlarda hiçbir gelişim sorununa rastlanmamıştır. 2013-2014 sezonu kanolada verim rekoru yaşayabileceğimiz bir yıl olabilir" şeklinde konuştu.
 
Çıkrıkçılı, Hayrabolu bölgesinde bu yıl sözleşmeli üretim modeliyle yazlık aspir ekimi gerçekleştireceklerini, çiftçilerin küresel tarım şartlarında alternatif bitkilere yönlendirmekte, ektirmekte ve pazarlanmasını da sağlayıp, birim alandan daha fazla kazanç elde etmesi için derneğin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. 
 
 
 

Ekleme Tarihi
11.02.2014
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: Kanola, Trakya Çiftçisinin Yüzünü, Güldürecek, üretim, tarım, çiftçi, rekolte
Link: Kanola Bu Yıl Trakya Çiftçisinin Yüzünü Güldürecek
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız