Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 


Pamuk üreticisi ve tüccarlarına kredi

Türkiye İş Bankası, Ege Bölgesi'nde üretim yapan pamuk üreticilerine, Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) karşılığında kredi kullandırmaya başladı.
 
İSTANBUL - Türkiye İş Bankası, Ege Bölgesi'nde üretim yapan pamuk üreticilerine, Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) karşılığında kredi kullandırmaya başladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, pamuk üreticileri ve tüccarlar lisanslı depoya teslim ettiği ürünün karşılığı olarak lisanslı depodan aldıkları elektronik senet tutarının yüzde 70'ine kadar krediyi İş Bankasından alabiliyor.

Kredinin kullanılabilmesi için üretici veya tüccarlar tarafından toplanan pamuk, lisanslı depo olarak hizmet veren Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ'ye (ELİDAŞ) bırakılıyor. Yetkili laboratuvarlar kalitesine göre sınıflandırdıkları pamuğun ELÜS cinsinden değerinin belirlenmesini sağlıyor.

ELİDAŞ, depolanan ürünlerin mülkiyetini temsil eden ve üzerine rehin tesis edilebilen, aynı zamanda teminat olarak İş Bankasına verilebilen ELÜS üreterek, kayıt için Merkezi Kayıt Kuruluşuna (MKK) bildiriyor. Söz konusu elektronik ürün senetlerinin İzmir Ticaret Borsasında satışı da mümkün olabiliyor.

Her bir müşteri için yaratılan ELÜS'lerin karşılığında, müşterinin İş Bankası nezdindeki yatırım hesabına bloke konularak, senedin temsil ettiği miktara karşılık gelen tutarın azami yüzde 70'ine kadar kredi kullandırılabiliyor. İş Bankasının senet üzerindeki rehni kaldırmasının ardından üretici veya tüccar ürününü satarak kredinin geri ödemesini gerçekleştiriyor. 
 
 
 
 
 
 
 

Ekleme Tarihi
21.12.2013
Ekleyen Kişi
Özgür Şevik

Etiketler: iş, bankası, kredi, Pamuk üreticisi ve tüccarlarına kredi, pamuk, destek
Link: Pamuk üreticisi ve tüccarlarına kredi
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız