Çiftçi Defteri
    TÜRKİYENİN EN GÜVENİLİR
                GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK PORTALI

E-Posta
Şifre
Beni Hatırla    
Ş. Unuttum | Üye Ol
Bugün: 01 Aralık 2020 Salı
Haberler Yazarlarımız Basından Makaleler Günlük Teknik Bilgiler Etkinlikler Foto Galeri Video Galeri
 Şuan Buradasınız: Ana Sayfa »  Tarla Bitkileri »  HABERLER » 
facebook
Twitter
  ANA SAYFA   
 Buğday, Arpa
 Çavdar, Yulaf
 Mısır, Darı
 Pirinç
 Pamuk
 Soya
 Ayçiçeği
 Kanola
 Şeker Pancarı
 Yerfıstığı
 Nohut, Mercimek
 Fasulye, Bezelye
 Çay
 Tütün
 Aspir
 Fig, Yonca
 Diğer Tarla Bitkileri
 

Kuru fasulye fiyatına tedbir
 
 
Düşük rekolte nedeniyle son aylarda fiyatı sürekli artan ve kalitesine göre kilogramı 16 liraya ulaşan kuru fasulye, lokantalardaki fiyatıyla et yemekleriyle yarışır hale geldi. Hükümet, kuru fasulye fiyatlarındaki artışı önlemek için harekete geçti. İlk adım ise, gümrük vergisi oranlarının indirilmesi olacak.

Kuru fasulye fiyatına tedbir
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuru fasulye fiyatlarındaki artışın nedenlerini araştırdı.

Sonuç, Çin ve Hindistan'daki kuru fasulye üretiminin ciddi ölçüde azalması çıktı.

Türkiye'de son 3 yıldır üretimin aynı miktarda devam ettiği belirlendi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, fiyat artışını durdurmak için yeni kararlar alınacağını şu sözlerle ifade etti: ''Arkadaşlar çalışıyor. Belki fiyat mesela gümrük oranlarıyla vesaireyle Ekonomi Bakanlığı ile istişare edip orada bir düzenlemeye gidebiliriz.'' Bakan Eker, patates fiyatlarındaki artışın ise Türkiye'deki üretimle ilgili olduğunu söyledi.

Eker, geçen yıl bazı tarım ürünlerinde üretimin rekor kırdığını bu yıl içinse kuraklık endişesi bulunduğunu dile getirdi.


3 AYDA FİYATI YÜZDE 59 ARTTI

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin ise, son 3 ayda Arjantin'de yaşanan kuraklık, Çin'deki aşırı yağışlar ve Türkiye'de üretim seviyesinin düşmesi nedeniyle kuru fasulye fiyatlarının yüzde 59 arttığını söyledi.

Kuru fasulye fiyatlarındaki yüzde 59'luk artışta, düşük üretimin rolü olduğuna işaret eden Yetkin, "Yaşanan gelişmeler üzerine çiftçiler; destek primi aldıkları için mısır, buğday ve ayçiçeği üretmeyi tercih etti. Kuru fasulye üretim rakamları hızla düştü. Çiftçiler, kuru fasulye üretimi konusunda teşvik edilmeli" diye konuştu. Toptan satışta kilogramı 8-9 lira olan kuru fasulyenin, perakende fiyatının 10-12 lira arasında değiştiğine değinen Yetkin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkenin kuru fasulye ihtiyacı karşılanmadığı için ithal ediliyor ve üretim alanı giderek daralıyor. Üretim alanı daraldığı için de arz talep noktasında fiyatlar dalgalanıyor. Böyle giderse kuru fasulyenin fiyatı daha da artabilir hatta 17 liraya kadar çıkabilir. Bu durum tamamen arz talep dengesi ile ilgili olduğu için fiyat artışları kaçınılmaz görülüyor."

ET FİYATLARINA YAKLAŞTI

Sivas Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf Odası Başkanı Nazım Nazım Yiğit de, fasulyede son yıllarda hiçbir gıdada görülmeyen fiyat artışına şahit olduklarını belirterek, "Yaklaşık 4 ay önce kuru fasulyenin kilosu 4 liraydı. 15-20 günde bir 2-3 lira arttı ve 16 liraya kadar ulaştı. Kilosu 10-12 milyona da fasulye var ama kaliteli bir kuru fasulyenin fiyatı 16 liradan aşağı olmaz. Kuru fasulye, et fiyatlarına yaklaştı" diye konuştu.

Fiyat artışının lokantalara da olumsuz yansıdığını ifade eden Yiğit, 4 ay önce 4-7 lira arasında satılan bir porsiyon kuru fasulyenin fiyatının lokantasına göre 7-10 lira arasında değiştiğini söyledi.

Yiğit, kuru fasulye fiyatlarının ete yaklaşmasının kendilerini zor durumda bıraktığını ifade ederek, "Son aylardaki fiyat artışı, lokantalarda kuru fasulyeye talebi yüzde 50-60 azalttı. Müşterilerimiz porsiyonu 7-10 lira arasında değişen kuru fasulye yerine, porsiyonu 12 liraya et yemeklerini tercih ediyor. Daha önce günde 10-12 kilo kuru fasulye işleyen lokantalar, bugünlerde 2-3 kiloya kadar düştü" dedi.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/
alt
alt

Ekleme Tarihi
07.01.2014
Ekleyen Kişi
gidatarim2

Etiketler: kuru fasülye, tedbir, arz, yıl, çin, için, yeni, kilo, E.T., gıda, hale, talep, yiğit, tarım, düşük, fiyat, ithal, orada, Sivas, Genel, Esnaf, bakan, düştü, Mısır, rekor, ifade, olacak, ulaşan, bakanı, Destek, buğday, ulaştı, bu yıl, tedbir, Fiyatı, Gümrük, üretim, teşvik, Tercih, Türkiye, patates,
Link: Kuru fasulye fiyatına tedbir
  HABERLER
>> Arşiv İçin Tıklayınız